LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë bën një miliarder kur del në pension?/ Një ditë me Jeff Bezos

24 Tetor 2022, 15:02, Kuriozitete CNA

Çfarë bën një miliarder kur del në pension?/ Një

Vitin e kaluar dhe pas 24 vitesh në krye të Amazon, njeriu nr.3 më i pasur në botë vendosi të largohej nga frenat e kompanisë së suksesshme.

Por si e shpenzon Jeff Bezos pasurinë e tij të pabesueshme?

Më 5 korrik 1994, jeta e Jeff Bezos do të ndryshonte përgjithmonë. Atë ditë, biznesmeni themeloi kompaninë amerikane të teknologjisë shumëkombëshe Amazon.

Megjithatë, pas 24 vitesh në krye të kompanisë së suksesshme të teknologjisë, njeriu nr.3 më i pasur në botë vendosi të... pensionohej. Kështu ai u largua nga posti i CEO i Amazon. Frenat e drejtimit të gjigantit teknologjik u morën nga ish-ekzekutivi i Amazon dhe përgjegjës i departamentit të Shërbimeve Ueb, Andy Jassi.

Sipas therichest , që nga tetori 2022, pasuria neto e Jeff Bezos është afërsisht 139 miliardë dollarë. 


Si e kalon kohën e lirë miliarderi i famshëm një vit pasi vendosi të dalë në pension?  

 1. Ai udhëton nëpër botë me jahtin e tij privat me vlerë 400 milionë.
Disa vite më parë, Jeff Bezos bleu një jaht luksoz prej 400 milionë dollarësh, i cili ishte ndërtuar ekskluzivisht për të nga kompania holandeze Oceanco. Y721 mund të strehojë gjithsej 45 pasagjerë dhe ekuipazh. Ajo karakterizohet si anija me vela më e madhe e ndërtuar ndonjëherë jo vetëm në Holandë, por edhe në të gjithë botën.

2. Gëzon pasurinë e tij të paluajtshme 500-milionëshe.
Miliarderi i njohur ka arritur të krijojë një perandori të madhe pronash të paluajtshme, vlera e së cilës llogaritet në më shumë se 500 milionë dollarë. Në vitin 2017, Bezos u rendit si pronari i 28-të më i madh i tokës në Shtetet e Bashkuara nga Land Report. Ai ka blerë shumë prona në të gjithë vendin, shumë prej tyre të vendosura në Uashington. Ai gjithashtu ka blerë disa apartamente në Nju Jork, disa prona të mëdha në Kaliforni dhe Teksas.

Blerja e tij më e fundit, një kompleks ultraluksoz prej 78 milionë dollarësh i vendosur në La Perouse Bay, Maui. Ndërkohë, Bezos shpenzoi 165 milionë dollarë rekord për të blerë pronën ikonike të biznesmenit amerikan David Geffen në Beverly Hills, duke e bërë atë blerjen më të famshme dhe më të shtrenjtë të jetës së tij.

3. Investoni në hapësirë
Blue Origin është një nga kompanitë më të mëdha private të hapësirës në botë. Ajo u themelua nga ish-CEO i Amazon. Bezos thuhet se ka investuar 5.5 miliardë dollarë në kompaninë e tij për të ndjekur udhëtimet komerciale në hapësirë. Më 20 korrik 2021, Blue Origin nisi raketën New Shepard në misionin e saj të parë me ekuipazh, duke bërë histori./CNA.al

Lajmet e fundit nga