LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë para gjatë vitit 2022

26 Nëntor 2022, 15:14, Kuriozitete CNA

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë

1.4 trilionë dollarë: kaq kanë humbur 500 njerëzit më të pasur në botë vetëm në vitin 2022, ka raportuar "Bloomberg". Për ta vënë atë në perspektivë, kjo është afërsisht sa PBB-ja e Spanjës vitin e kaluar, e cila ishte 1.43 trilionë dollarë në vitin 2021, sipas Bankës Botërore.

Me ekonominë globale në një rënie – Departamenti i Çështjeve Ekonomike dhe Sociale të Kombeve të Bashkuara e quajti perspektivën ekonomike “të zymtë” – as më të pasurit e botës nuk janë kursyer nga problemet financiare.
Pra, cilët janë miliarderët që kanë parë rënien më të madhe të vlerës së tyre neto? Shumica e humbësve më të mëdhenj janë nga kompanitë e Big Tech, shumë prej të cilave raportuan fitime zhgënjyese në shtator dhe tetor.

Këtu është një përmbledhje e 10 miliarderëve më të mirë që kanë humbur më shumë këtë vit sipas Business Insider – dhe pse.

10. Bill Gates i Microsoft: 27.3 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Bill Gates


Ndërsa shumë prej miliarderëve në këtë listë humbën paratë e tyre nga rënia e aksioneve, bashkëthemeluesi i Microsoft dhe ish-njeriu më i pasur në botë, Bill Gates, humbi para për një arsye tjetër: bamirësi.

Në korrik, Gates njoftoi në "Twitter": “Unë planifikoj t'i jap pothuajse të gjithë pasurinë time fondacionit. Do të zbres dhe përfundimisht do të largohem nga lista e njerëzve më të pasur në botë.”
Sipas "BBC", Gates e bashkoi atë njoftim me një donacion prej 20 miliardë dollarësh për fondin e tij filantropik, Fondacionin Bill & Melinda Gates.

9. Françoise Bettencourt Meyers e L'Oréal : 30.7 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Françoise Bettencourt Meyers e L'Oréal 

Françoise Bettencourt Meyers, e njohur si mbesa e themeluesit të L'Oréal, ka parë një humbje neto prej 30.7 miliardë dollarësh në 33 për qind të aksioneve të saj në L'Oréal. Një nga kontribuesit kryesorë në humbjen e saj është rënia e aksioneve të L'Oréal në tetor, për të cilën "Investing.com" raportoi se ishte për shkak të bllokimeve të COVID-19 në Kinë që prekin divizionin kryesor të produkteve luksoze të kompanisë.


8. Filantropistja MacKenzie Scott: 31.7 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
MacKenzie Scott

Ashtu si Gates, MacKenzie Scott pa një rënie në vlerën e saj neto si rezultat i përpjekjeve të saj filantropike. Pas divorcit të saj nga Jeff Bezos i Amazon, Scott mori 25 për qind të aksioneve të Bezos në Amazon, që arrinte në rreth 4 për qind të kompanisë.

Sipas "Forbes", ajo nënshkroi Giving Pledge në vitin 2019 dhe premtoi se do të jepte gjysmën e pasurisë së saj gjatë gjithë jetës së saj. Në maj, USA Today raportoi se Scott kishte dhënë 12 miliardë dollarë për organizata të ndryshme bamirësie që nga viti 2020. Një rënie në aksionet e Amazon shpjegon pjesën tjetër.

7. Sergey Brin i Google: 38.1 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Sergey Brin

Bashkëthemeluesi dhe anëtari i bordit të Google, Sergey Brin, humbi 38.1 miliardë dollarë këtë vit, pasi kompania mëmë e Google, Alphabet, humbi vlerësimet për fitimin e tremujorit të shtatorit për shkak të dështimit të biznesit të saj të reklamave dixhitale për të përmbushur objektivat, raportoi "Investors.com".

6. Bernard Arnault i LVMH: 38.2 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Bernard Arnault

Personi më i pasur në botë për një magji në 2021, Bernard Arnault i LVMH e gjen veten në listën e miliarderëve me humbjet më të larta me një rënie prej 38.2 miliardë dollarësh në vlerën neto. Vetëm në shtator, miliarderi francez humbi 4.06 miliardë dollarë për shkak të efekteve të të dhënave të reja të inflacionit dhe rritjes së normave të interesit, sipas "Entrepreneur".

Megjithatë, vlera e tij neto mund të rikthehet ende, pasi "Reuters" raportoi se shitjet e LVMH u rritën në krahasim me vitin e kaluar, pjesërisht falë fuqisë blerëse të rritur të konsumatorëve amerikanë.

5. Larry Page i Google: 39.2 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Larry Page

Page, i cili bashkëthemeloi Google dhe ndan 12 për qind të aksioneve të Alphabet me Sergey Brin, për CNBC, pa një rënie të ngjashme në vlerën e tij neto me bashkëthemeluesin e tij. Humbjet e tij arritën në 39.2 miliardë dollarë, me gjasë edhe për shkak të objektivave të humbura të Alphabet dhe rënies së të ardhurave nga reklamat në "YouTube" në raportin e tij të shtatorit.

4. Jeff Bezos i Amazon: 65.7 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Jeff Bezos

Themeluesi dhe kryetari ekzekutiv i Amazon, Bezos, ka parë rënie të vlerës së tij neto prej disa kohësh: "New York Post" raportoi se pasuria e tij neto ka rënë me më shumë se 90 miliardë dollarë që nga korriku 2021.

Këtë vit, ai humbi 65.7 miliardë dollarë dhe madje humbi deri në 23 miliardë dollarë brenda natës më 27 tetor, pasi kompania e tij e shitjes me pakicë në internet parashikoi shitje më të ngadalta për pushime. Megjithatë, çmimet e aksioneve u rikuperuan nga kambana e hapjes së ditës pasardhëse, duke reduktuar humbjen e tij brenda natës në 7.5 miliardë dollarë.

3. Elon Musk i Teslës: 66.4 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë

Musk, CEO i Tesla, ka bërë lajme së fundmi për blerjen e tij të trazuar në Twitter. Ai ndryshoi mendjen e tij në mënyrë të përsëritur për të vazhduar me marrëveshjen, përpara se të blinte më në fund platformën e mediave sociale për një vlerë të madhe prej 44 miliardë dollarësh.

Blerja bëri që Musk të kishte një rënie prej 9 miliardë dollarësh në vlerën neto, sipas revistës Time. Ai tani përballet me disa sfida financiare në kthimin e biznesit, pasi Twitter nuk ka arritur të bëjë një fitim vjetor në tre nga pesë vitet e fundit. Sipas Forbes, Musk gjithashtu u përball me humbje financiare në fillim të vitit, kur aksionet e Tesla ranë me 8 për qind në maj.

2. Changpeng Zhao i Binance: 72.6 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Changpeng ZhaoThemeluesi i Binance, i lindur në Kinë, i rritur kanadez, Changpeng Zhao, u godit nga rrëzimi i kriptomonedhës këtë vit. Foto: Getty Images
Themeluesi dhe CEO i Binance Zhao , i cili në një moment kishte një vlerë prej 96 miliardë dollarësh, ka akumuluar humbje prej 72.6 miliardë dollarësh në rrëzimin e kriptomonedhës që bëri që monedhat dixhitale të humbnin 2 trilion dollarë në vlerë, sipas PBS.

Binance publikoi një raport në shtator duke njoftuar se "tregu i kriptove po rrëzohet rëndë". Përplasja iu atribuua faktorëve makroekonomikë, pasi dollari amerikan tregoi fuqi të shtuar kundrejt bitcoin, kriptomonedha më e famshme.

1. Mark Zuckerberg i Facebook: 87.3 miliardë dollarë

Raporti dhe shifrat/ 10 miliarderët që humbën më shumë
Mark Zuckerberg

Humbja më e madhe neto e vitit mund t'i atribuohet themeluesit të Facebook dhe CEO i Meta, Zuckerberg. Që nga shtatori 2021, 38-vjeçari ka humbur më shumë se gjysmën e pasurisë së tij, duke bërë që ai të bjerë nga lista e top 10 njerëzve më të pasur në SHBA, listë në të cilën ai është që nga viti 2015, raportoi Forbes.

Rënia e madhe nga hiri është shkaktuar nga rënia e aksioneve të Metës : sipas Forbes, aksionet e Metës ranë me 57 për qind që nga Forbes 400 e vitit të kaluar nga e njëjta periudhë kohore. Rënia është shkaktuar kryesisht nga humbjet në të ardhurat nga reklamat për shkak të ndryshimeve të politikës së privatësisë nga Apple, si dhe konkurrencës nga aplikacioni tjetër i mediave sociale TikTok. Fitimet e saj operative u ndikuan gjithashtu nga investimi i madh i kompanisë në metaverse./CNA.al Burimi: SCMP.com

Lajmet e fundit nga