LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

17 Dhjetor 2022, 16:18, Kuriozitete CNA
Qytetet e braktisura më magjepëse në botë
Foto ilustruese

Ekzistojnë diku në botë, në disa fshatra, disa vende që janë tërësisht të braktisura, vende që dikur kanë lulëzuar, por që tani nuk ka më asnjë gjurmë njeriu atje.Të shkatërruara gjatë luftës, të evakuuara për ushtrimin e municioneve apo të hedhura mënjanë pasi metalet dhe mineralet e çmuara aty pranë rezultuan se ishin në mungesë, më poshtë do të gjeni disa prej ndërtesave të braktisura në vende të ndryshme të botës.

Oradour-Sur-Glane, Francë

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Rrënojat e këtij ish-fshati të peshkimit shërbejnë si një kujtesë e zymtë e tmerreve të Luftës së Dytë Botërore.Oradour-Sur-Glane ka mbetur relativisht e paprekur që nga 10 qershori 1944, kur shumica e popullsisë së saj u masakrua nga Ëaffen SS, një degë ushtarake e organizatës SS të Partisë Naziste.Gjatë luftës, burrat u qëlluan dhe u vranë në hambarë, ndërsa gratë dhe fëmijët u vranë gjithashtu kur kisha në të cilën ishin mbyllur u hodh në erë. Të mbijetuarit u vranë me armë zjarri teksa iknin.Udhëheqësi i kohës së luftës Charles De Gaulle më vonë vendosi që Oradour-Sur-Glane duhet të lihej si një testament i mizorisë naziste.

Wharram Percy, Mbretëria e Bashkuar

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Fshati mesjetar i shkretë më i njohur i Anglisë, Wharram Percy, i gjetur në ujrat e bukura të Yorkshire Wolds, dikur ishte shtëpi dhe kishë.Kjo e fundit është e vetmja ndërtesë që qëndron ende në këmbë, por ende duken themelet e shtëpive, të ndërtuara nga familja fisnike Percy, ashtu si ato të shtëpive fshatare përreth.

Belchite, Spanjë

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Në vijën e frontit midis forcave republikane dhe fashiste gjatë Luftës Civile Spanjolle, Belchite ishte qendra e një rrethimi midis muajve gusht dhe shtator të vitit 1937, përpara se të binte përfundimisht në duart e forcave të gjeneralit Francisco Franco në 1939.

Krakov, Itali

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

E vendosur në jug të largët të Italisë, vendndodhja marramendëse dhe arkitektura spektakolare e Craco e bëjnë atë një nga qytetet e braktisura më tërheqëse në botë.Banorët filluan të largoheshin pas një sërë rrëshqitjesh të shkaktuara nga punët e ujërave të zeza në vitet 1960, dhe Craco mbeti plotësisht i shkretë pas tërmetit të Irpinisë në 1980.Që atëherë, qyteti fantazmë jo vetëm që ka tërhequr mijëra turistë, por është bërë gjithashtu një vend i njohur xhirimesh, i shfaqur në filma si James Bond i vitit 2008 duke ofruar "Quantum of Solace".

Grand-Bassam, Bregu i Fildishtë

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Ndërsa Grand-Bassam ka ende një popullsi të lulëzuar, shumë nga ndërtesat e tij më të mrekullueshme kanë qenë bosh prej vitesh.Dikur kryeqyteti kolonial francez i Bregut të Fildishtë, qyteti turistik është tani një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, me struktura të njohura si Posta e vjetër, Banka Qendrore Afrikane dhe Hotel de France.

Kolmanskop, Namibi

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Me shumë prej ndërtesave të tij gjysmë të zhytura në rërë, Kolmanskop qëndron si një kujtesë e frikshme e asaj që dikur ishte një qytet i zhurmshëm në zemër të shkretëtirës Namib.E themeluar pasi punëtori vendas Zacharias Leëala zbuloi diamante këtu në vitin 1908, ai pa një fluks të madh minatorësh gjermanë dhe u bë një qendër e zhurmshme përpara se të braktisej përfundimisht në 1956.E ndërtuar për të imituar një qytet gjerman, Kolmanskop kishte një sallë vallëzimi, një kazino dhe madje edhe një sistem tramvaji.

Bodie, Kaliforni

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Ndoshta më i famshmi nga qytetet e lulëzimit të Perëndimit të Egër të fundit të shekullit të 19-të, popullsia e Bodie u rrit nga një grusht kërkuesish në 10,000 njerëz në fund të viteve 1870.

Ishulli Hashima, Japoni

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

I njohur gjithashtu si Battleship Island, Hashima, në brigjet e Nagasaki, operoi si një strukturë nënujore për minierat e qymyrit midis 1887 dhe 1974.Por ajo u hodh mënjanë pasi kërkesa për qymyr u shpërnda dhe natyra ka pushtuar që atëherë ndërtesat në ishull.Ndërsa është bërë një destinacion i rëndësishëm turistik me kalimin e viteve, Hashima ka një të kaluar të errët, pasi është përdorur si një kamp pune të detyruar gjatë Luftës së Dytë Botërore. Më shumë se 1000 civilë dhe robër lufte koreano-kineze thuhet se kanë vdekur këtu.

Pyramiden, Norvegji

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

I ndodhur lart mbi Rrethin Arktik në arkipelagun Svalbard, Pyramiden dikur ishte një vendbanim i suksesshëm i minierave të qymyrit.I shitur sovjetikëve nga Suedia në vitin 1927, qyteti i largët është i mbushur me arkitekturë klasike nga periudha komuniste, nga blloqet e banesave deri te një heliport.Qymyri nuk është nxjerrë këtu që nga viti 1998, por turistët tani mund të qëndrojnë në një hotel të dedikuar dhe të rezervojnë turne zyrtare në ndërtesat e tij të lënë pas dore.Ata që vizitojnë Pyramiden fillimisht duhet të arrijnë në qytetin e largët të Longyearbyen, përpara se të marrin një varkë ose makinë dëbore për shtrirjen përfundimtare.

Pripyat, Ukrainë

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Pripyat iu dha statusi i qytetit në vitin 1979, rreth nëntë vjet pasi u themelua për të strehuar punëtorë në centralin bërthamor të Çernobilit aty pranë.Qyteti ukrainas ishte shtëpia e rreth 50,000 njerëzve kur u evakuua më 27 prill 1986, pas katastrofës famëkeqe në Çernobil.

Tyneham, Mbretëria e Bashkuar

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Kur fshatarët në Tyneham, në qarkun bukolik të Dorset, u urdhëruan të largoheshin nga Zyra e Luftës së Britanisë në nëntor 1943, ata supozuan se do të ktheheshin sapo të përfundonte Lufta e Dytë Botërore.

Megjithatë, pasi kishte përdorur fshatin për të trajnuar trupat në prag të D-Day , termi ushtarak për ditën e parë të zbarkimit të Normandisë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nxori një urdhër blerjeje të detyrueshme në 1948.

Ruby, Arizona

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

E braktisur që nga viti 1941, një vit pasi miniera e saj dikur produktive u mbyll, Ruby mbetet një nga qytetet fantazmë të ruajtura më mirë në SHBA.

Arltunga, Australi

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

I cilësuar si qyteti i parë zyrtar në rrethinën e ashpër të Australisë Qendrore, Arltunga ka një histori të gjatë indigjene që daton 20,000 vjet më parë.

Varosha, Cyprus

Qytetet e braktisura më magjepëse në botë

Një destinacion dikur popullor turistik në qytetin qipriot të Famagustës, Varosha u braktis në 1974 pas pushtimit të Qipros nga Turqia. Në mënyrë të pashmangshme, ajo është kthyer në një pikë ndezjeje në një konflikt që ka zhurmuar për dekada, me grekët qipriotë që u detyruan të largoheshin nga zona duke u ankuar për mungesë aksesi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga