LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Unaza mesjetare shitet në ankand për 38 mijë funte

30 Nëntor 2022, 14:53, Kuriozitete CNA

Unaza mesjetare shitet në ankand për 38 mijë funte

Një unazë mesjetare e zbuluar nga një detektor metalik është shitur në ankand për 38,000 funte.

Ajo u zbuluar nga David Board, pranë Thorncombe, Dorset, në shkurt 2019.

Unaza prej ari dhe diamanti mendohet të ketë qenë një dhuratë nga pronari i pasur i tokës së shekullit të XIV-të Sir Thomas Brook për gruan e tij, Lady Joan.

Unaza u shit në ankandët e Noonan në Londër të martën.

Ajo përbëhet nga dy shirita të ndërthurur dhe mban një mbishkrim në frëngjishten mesjetare, "ieo vos tien foi tenes le moy", që përkthehet në "sipas besimit tënd, mbaje timin".

Organizatorët e ankandit Noonans thanë se unaza është në gjendje shumë të mirë dhe peshon rreth 3 g (0.1oz).

Duke përfshirë taksat dhe tarifat, unaza u shit për 48,944 £.

Z. Board tha se do të ndajë të ardhurat nga unaza, e cila vlerësohej midis 30,000 dhe 40,000 £, me pronarin e tokës. "Ajo që gjeta ishte një herë në jetë, por do të vazhdoj ta bëj," ka thënë ai.

Unaza mesjetare shitet në ankand për 38 mijë funte

Lajmet e fundit nga