LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk do ta besoni/ Si bima e kanabisit luan rol të rëndësishëm në luftën kundër ndryshimeve klimatike

27 Nëntor 2022, 20:45, Kuriozitete CNA
Nuk do ta besoni/ Si bima e kanabisit luan rol të
Foto ilustruese

Bimët e kanabisit mund të jenë lojtari që mungon në luftën e njeriut kundër ndryshimeve klimatike , pasi mund të thithin dioksid karboni nga ajri dy herë më shumë se pemët.

Studime të shumta kanë treguar se bima e kanabisit thith deri në 16 tonë gaz serrë në vit, ndërsa pemët thithin rreth gjashtë tonë.

Dioksidi i karbonit gjithashtu mbështillet përgjithmonë brenda fibrave të bimës së kanabisit që përdoren në një sërë produktesh,  nga tekstilet tek ilaçet dhe pjesët e makinave.

Hudson Carbon, një qendër kërkimore në Nju Jork që studion ruajtjen e karbonit, zbuloi se një hektar bimë kanabisi mund të ruajë deri në tre tonë karbon, duke hequr më shumë se shtatë tonë nga atmosfera.

Ndërsa SHBA përbën vetëm pesë për qind të popullsisë globale, kombi është përgjegjës për 28 për qind të emetimeve të karbonit në botë.

Ben Dobson, themeluesi dhe presidenti i Hudson Carbon në Hudson, i tha Lancaster Farming : "Përafërsisht, nëse [SHBA] do të bënin 50 milionë hektarë kërp, ne do të sekuestronim disa qindra milionë ton karbon në vit në atë sipërfaqe".

Kërpi, ose kërpi industrial, është një varietet i bimës Cannabis sativa, por përmban nivele të mangëta të përbërjes psikoaktive tetrahydrocannabinol (THC) në krahasim me marihuanën, e cila është një varietet tjetër.

Bima konsiderohet 'pastruese e natyrës', duke tërhequr toksinat nga ajri dhe duke i bllokuar ato përgjithmonë brenda fibrave të saj, raporton Pebble Mag .

Dhe gjithashtu thith karbonin nga ajri ndërsa rritet, duke e bërë atë një kulturë negative ndaj karbonit.

Të lashtat e tjera, të tilla si pambuku, kanë nevojë për të paktën 1500 litra ujë për çdo kile të prodhuar.

Në të njëjtën kohë, kanabisi kërkon më pak se gjysmën, por krijon më shumë se 200 për qind më shumë fibra në të njëjtën tokë, sipas Rebekah Shaman, Drejtoreshë Menaxhuese në Aleancën Britanike të Kanabisit.

Kanabisi është gjithashtu një bimë me rritje tepër të shpejtë, duke marrë vetëm katër muaj për të arritur pjekurinë.

Fabrika është bërë një burim i rëndësishëm i bioplastikës, ndërtimit dhe biokarburanteve.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se '600 milion ton mbeturina ndërtimi dhe prishje u krijuan në Shtetet e Bashkuara në 2018, që është më shumë se dyfishi i sasisë së mbetjeve të ngurta komunale të krijuara.'

Së bashku me pastrimin e ajrit nga gazrat serrë, bimët e kanabisit thithin metale të rënda kancerogjene si plumbi, zhiva dhe kadmiumi nga toka, i cili është i përshtatshëm për të korrat që përdoren për ushqim - por i rrezikshëm për njerëzit që hanë bimët.

Studiuesit në Pensilvani kanë kryer një 'meta-analizë' të studimeve të mëparshme për të shqyrtuar aftësinë e bimëve të kanabisit për të thithur metale të rënda.

Ata raportojnë se disa shtame kanabisi janë edukuar posaçërisht për 'fitoremedicionin' – rritjen e bimëve për të hequr ndotësit nga toka.

Por kjo rrezikon që metalet e rënda të depërtojnë në të korrat e kanabisit të korrur dhe tymosur më vonë nga njerëzit, duke shkaktuar potencialisht kancer dhe probleme neurologjike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga