LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lanë gjurmë në histori/ Emiratet e Bashkuara Arabe dërgojnë në hënë anijen e tyrë të parë kozmike

11 Dhjetor 2022, 22:55, Kuriozitete CNA
Lanë gjurmë në histori/ Emiratet e Bashkuara Arabe
Foto ilustruese

Emiratet e Bashkuara Arabe nisën misionin e tyre të parë në Hënë ditën e sotme , duke shënuar një fillim historik për programin afatgjatë të eksplorimit hënor të vendit.

Qielli u ndriçua gjatë nisjes në Kepin Canaveral, Florida, kur një raketë SpaceX Falcon 9 u nis për në hapësirë.

Roveri  tani është në rrugën e tij për në Hënë në bordin e aeroplanit Hakuto-R Mission 1 , i ndërtuar nga kompania japoneze e eksplorimit hënor ispace, në një udhëtim që pritet të zgjasë pesë muaj.

Sheikh Mohammed bin Rashid, Zëvendës President dhe Sundimtar i Dubait, dhe Sheikh Hamdan bin Mohammed, Princi i Kurorës së Dubait, ishin në dhomën e kontrollit të Qendrës Hapësinore Mohammed bin Rashid për të parë.

“Arritja në hënë është një tjetër moment historik në marshimin ambicioz të një vendi dhe një kombi, aspiratat e të cilit nuk kanë kufij”, shkroi Sheikh Mohammed në Tëitter.

“Rashid Rover është pjesë e programit ambicioz hapësinor të Emirateve të Bashkuara Arabe që filloi me përshkrimin e Marsit përmes Hënës dhe Venusit.

"Përcjellja e njohurive, zhvillimi i aftësive tona dhe lënia e një gjurme  në shkencë në historinë njerëzore është synimi ynë."

Raketa shpërtheu në hapësirë në orën 11:38 të mëngjesit me kohën e Emirateve të Bashkuara Arabe nga platforma Launch Complex 40, një vend i operuar nga Forca Hapësinore e SHBA.

Landeri i Ispace u nda nga raketa rreth 35 minuta pas ngritjes dhe më pas filloi udhëtimin e tij të vetëm drejt Hënës./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga