LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Asteroidi i madh bie në Tokë/ Shkencëtarët gjejnë 2 minerale të papara ndonjëherë

25 Dhjetor 2022, 12:41, Kuriozitete CNA
Asteroidi i madh bie në Tokë/ Shkencëtarët gjejnë 2
Foto ilustruese

Shkencëtarët kanë identifikuar dy minerale që nuk janë parë më parë në Tokë në një meteorit që peshon 15.2 ton metrikë.

Mineralet u gjetën nga një pjesë 70-gramëshe e meteoritit, e cila u zbulua në Somali në vitin 2020 dhe është meteori i nëntë më i madh i gjetur ndonjëherë, sipas një njoftimi për lajmet nga Universiteti i Albertës.

Chris Herd, kolksionist i meteoriteve, mori mostra të shkëmbit hapësinor që të mund ta klasifikonte atë. Ndërsa po e ekzaminonte, diçka e pazakontë i ra në sy, disa pjesë të mostrës nuk ishin të identifikueshme me mikroskop. Më pas ai kërkoi këshilla nga Andrew Locock, kreu i Laboratorit të Mikrosondeve Elektronike të universitetit, pasi Locock ka përvojë në përshkrimin e mineraleve të reja.

“Ke të paktën dy minerale të reja", tha në një deklaratë Herd, një profesor në departamentin e shkencave të Tokës. “Ishte fenomenale. Shumicën e kohës duhet shumë më tepër punë se kaq për të thënë se ka një mineral të ri.”

Emri i një minerali, elaliite, rrjedh nga vetë objekti hapësinor, i cili quhet meteorit "El Ali" pasi u gjet pranë qytetit El Ali në Somalinë qendrore.

Identifikimi i shpejtë i Locock ishte i mundur sepse minerale të ngjashme ishin krijuar në mënyrë sintetike më parë, dhe ai ishte në gjendje të përputhte përbërjen e mineraleve të sapozbuluara me homologët e tyre të krijuar nga njeriu, sipas njoftimit të Universitetit të Albertës.

Të dy mineralet e reja janë fosfate hekuri, tha Tschauner. Një fosfat është një kripë ose ester i një acidi fosforik.

Gjetjet u prezantuan në nëntor në Simpoziumin e Eksplorimi Hapësinor të Universitetit të Albertës. Zbulimet "zgjerojnë këndvështrimin tonë mbi materialet natyrore që mund të gjenden dhe mund të formohen në sistemin diellor", tha Rubin.

Studiuesit janë ende duke analizuar mineralet dhe potencialisht një të tretë për të zbuluar se cilat ishin kushtet në meteorit kur u formua shkëmbi hapësinor./ CNA.al

08:46 Kuriozitete

Si formohet bora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagësh...

Lajmet e fundit nga