LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga perceptimi i "Santa Claus-it" deri tek popullarizimi i bredhit/ 10 fakte interesante për Krishtlindjet

24 Dhjetor 2022, 08:23, Kuriozitete CNA
Nga perceptimi i "Santa Claus-it" deri tek popullarizimi i bredhit/ 10
Santa Klaus

1. 'Jingle Bells' ishte kënga e parë e luajtur në hapësirë

Më 16 dhjetor 1965, kënga 'Jingle Bells' hyri në histori duke u bërë kënga e parë që u luajt në hapësirë ??gjatë fluturimit hapësinor të NASA-s Gemini 6A. ose të paktën kështu mendohet.

2. Ishte Princesha Charlotte ajo që popullarizoi pemët e Krishtlindjeve në Angli

Zakonisht kur mendojmë për pemët e Krishtlindjeve, mendojmë për princin Albert (bashkëshortja e Mbretëreshës Viktoria) duke i popullarizuar ato në Angli, por pema e parë e njohur e Krishtlindjeve u vendos në Queen's Lodge Windsor në dhjetor 1800 nga Princesha Charlotte.

3. Coca-Cola në fakt nuk është përgjegjëse për mënyrën se si ne e perceptojmë Santa Claus-in

Kompania Coca-Cola shpesh vlerësohet me krijimin e imazhit modern të veshur me të kuqe të Santa Claus që njohim dhe duam sot, por kjo nuk është e vërtetë! Pjesa më e madhe e imazhit të tij modern u ndërtua nga Thomas Nast në vitet 1870.


4. Legjenda thotë se kallamishtet e ëmbëlsirave u krijuan për t'i bërë djemtë e korit të qetë

Legjenda tregon se kallamishtet e ëmbëlsirave datojnë në vitin 1670, kur një drejtues kori në Gjermani u dha shkopinj sheqeri djemve të korit për t'i mbajtur të qetë gjatë shërbesave. Grepi kishte për qëllim të simbolizonte grepin e një bariu për rastin e Krishtlindjes, por njerëzit e tjerë mendojnë se grepi ekziston në mënyrë që të mund të varen lehtësisht nga pemët.

5. Në Japoni, një darkë tradicionale e Krishtlindjeve është për të shkuar në KFC

Krishtlindja në Japoni është një festë laike ku më pak se 1% e popullsisë japoneze identifikohet si e krishterë. Kur KFC nisi fushatën e tyre të marketingut "Kentucky for Christmas" në 1974, ajo ishte një hit i menjëhershëm dhe tani KFC është një zgjedhje popullore për darkat e Krishtlindjeve në Japoni.

6. Kënga 'We wish you a Merry Christmas' fillimisht u përdor si kërcënim

Kënga këndohej shpesh nga turmat e shërbëtorëve të klasës së ulët, pasi ata kërkonin alkool nga zotërinjtë e tyre gjatë periudhës festive. Lirika 'Ne nuk do të shkojmë derisa të marrim disa' u përdor për të kuptuar mendimin e tyre.


7. Fëmijët që i shkruajnë Santa Claus-it në SHBA kanë një shans të mirë për të marrë një përgjigje

Në Shtetet e Bashkuara, fushata të tilla si 'Operacioni Santa' janë zhvilluar për dekada me qindra vullnetarë në mbarë vendin që kanë përgjegjësinë t'u përgjigjen letrave të fëmijëve që i drejtohen Santa Claus-it. Kjo i lejon fëmijët që i shkruajnë Babagjyshit të marrin një përgjigje nga Shën Nikolla e vjetër!


8. Në Austri në vend që të merrni qymyr nëse keni qenë keq, ju merrni Krampus

Krampus është një krijesë gjysmë burrë, gjysmë dhie që ndëshkon fëmijët e prapë në kohën e Krishtlindjeve duke i ndjekur apo edhe duke i tërhequr zvarrë në ferr dhe është ekuivalenti austriak i marrjes së qymyrit në çorape nga Shën Nikolla. Në disa pjesë të Austrisë, të rriturit do të vishen si Krampus çdo vit dhe do t'i frikësojnë fëmijët të sillen.


9. Festimi i Krishtlindjeve ka qenë i paligjshëm për 260 vjet në SHBA

Ju mund të jeni të vetëdijshëm se Oliver Cromwell e ndaloi festën pagane të Krishtlindjeve për 12 vjet nga viti 1647 në Mbretërinë e Bashkuar, por a e dini se ndalimi u hoq vetëm në Oklahoma në SHBA në 1907? Kjo do të thotë se në disa pjesë të SHBA, Krishtlindjet ishin të ndaluara për më shumë se 260 vjet!

10. Mbretëresha Viktoria dërgoi kartën e parë zyrtare të Krishtlindjes

Mbretëresha Victoria ishte personi i parë zyrtar që dërgoi një kartë Krishtlindjesh, por kartela e parë tregtare erdhi në 1843 kur Sir Henry Cole prodhoi 1000 dhe i shiti ato për një monedhë secili. Aktualisht në botë kanë mbetur vetëm 12 nga këto karta, me një që doli në ankand disa vite më parë për 30,000 £./CNA.al

Lajmet e fundit nga