LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pamjet mahnitëse që tregojnë Universin si kurrë më parë

25 Dhjetor 2022, 09:30, Kuriozitete CNA
Pamjet mahnitëse që tregojnë Universin si kurrë më
Foto ilustruese

Teleskopi hapësinor James Webb ishte dhurata prej 10 miliardë dollarësh për botën. Një makinë që do të na tregonte vendin tonë në Univers.

Teleskopi Hapësinor James Webb u lëshua saktësisht një vit më parë, në ditën e Krishtlindjes. U deshën tri dekada për të planifikuar, projektuar dhe ndërtuar.

Shumë pyesnin nëse ky pasardhës i teleskopit të famshëm Hapësinor Hubble mund të përmbushte pritshmëritë.

Na u desh të prisnim disa muaj derisa pasqyra e saj kryesore epike 6,5 metra ishte e zbërthyer dhe e fokusuar, dhe sistemet e tjera të saj të testoheshin dhe kalibroheshin.

Së fundi janë publikuar disa pamje mahnitëse nga ky teleskop që mund t’i shihni në galerinë e mëposhtme./ CNA.al

08:46 Kuriozitete

Si formohet bora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagësh...

Lajmet e fundit nga