LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ankth për filimin e një viti të ri/ Si të përballojmë gjendjen e rënduar emocionale

1 Janar 2023, 19:30, Kuriozitete CNA

Ankth për filimin e një viti të ri/ Si të

Nisja e një viti të ri dhe lënia pas e një viti tjetër shpeshherë na sjell pasiguri, ankth dhe frikë.

Përtej gjithë gëzimit dhe festë që ekziston rreth nesh mund të ndodh  herë pas here qe të ndihemi bosh emocionalisht, pa e ditur se çfarë do të vijë më pas.

Sipas ekspertëve, sezoni i festave mund të sjellë ndjenja ankthi dhe stresi gjë që sipa tyre është diçka normale dhe mund të kthehet në një mundësi shumë të mirë për tu frymëzuar dhe për të marrë zgjidhjet e duhura për këtë vit.

Detyrimet e shumta që kemi përgjatë kësaj periudhe na bëjnë të mendojmë me tepër seç duhet derisa arrijmë në një pikë ku jemi gati gati të zgënjyer pwër vitin e ardhshëm.

Si mund ta përballojmë këtë gjendje?

“Shtojini gjithë kësaj edhe pasigurinë që sjell një vit i ri dhe nuk duhet shumë për të na bërë emocionalisht të pambrojtur. Plus që emocionet e festave kanë ardhur e kanë ikur pas festave të Krishtlindjeve dhe këtij sezoni vezullues po i vjen fundi, duke dhënë edhe një arsye tjetër për zymtësi. Sipas Jacqueline Carson, një psikoterapiste specialiste, ka metoda dhe zgjidhje për ndjenjat e pakëndshme dhe ankthin që mund të ndjejmë pak para natës së Vitit të Ri.”

Në fillim është e rëndësishme t’i lini këto ndjenja të dalin në sipërfaqe dhe të përpiqeni të kuptoni se nga vijnë saktësisht dhe çfarë i shkakton ato. Më pas, sipas Carson, do të ishte mirë që gjatë pushimeve të ruanim rutinën tonë dhe të mos dilnim jashtë programit.

“Mënyra më e mirë për të përballuar stresin dhe ankthin e festave është t’i përmbahemi orarit tonë, rutinës sonë të mëngjesit dhe të sigurohemi që të pushojmë, duke qëndruar me këmbë në tokë dhe në të tashmen.”

Sipas saj është e rëndësishme që të fokusohemi në kujdesin për veten. Shfrytëzojeni kohën e lirë për t’u kujdesur dhe përgatitur, por pa i bërë presion. / CNA.al

08:46 Kuriozitete

Si formohet bora?

Bora formohet kur temperaturat janë të ulëta dhe ka lagësh...

Lajmet e fundit nga