LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trafikanti shqiptar i drogës/ Italianët sekuestrojnë pasuritë e Geront Dedjës

27 Nëntor 2023, 14:08, Kronika CNA
Trafikanti shqiptar i drogës/ Italianët sekuestrojnë
Foto ilustruese

Një vilë, katër makina luksoze dhe 600 mijë euro i ka sekurestruar policia italiane Geront Dedjës, 44-vjeçari shqiptar i cili është i dënuar për trafik ndërkombëtar droge dhe ndihmë për emigracionin e paligjshëm.

Dedja konisiderohet si një eksponent i krimit të organizuar shqiptar, ndërsa përmes një dekreti të autoriteteve italiane atij i janë sekuestruar gjithë pasuritë.

Dekreti i sekuestrimit me qëllim konfiskimin e pasurive është nxjerrë nga seksioni i masave parandaluese të gjykatës së Torinos.

Hetuesit e Seksionit Antikrim të Komisariatit të Torinos zbatuan masën e konfiskimit mes Torinos dhe Venetos, ku trafikanti ushtronte aktivitetin.

Mediat italiane raportojnë se Dedja ka një dosje të gjatë kriminale.

Në fillim të viteve 2000, pas një hetimi të skuadrës Turin Mobile të drejtuar nga Luigi Mitola, trafikanti shqiptar i drogës u arrestua me akuzën e bashkimit kriminal që synonte të ndihmonte emigracionin klandestin.

Në vitin 2002 ai u dënua për atë krim dhe ndërmjet 2003 e 2004, edhe për trafik ndërkombëtar droge, së bashku me disa shqiptarë të tjerë./CNA

Lajmet e fundit nga