Media italiane: Gruaja e Kajmakut, me llogari bankare prej 2 milionë dollarësh/ Çfarë u gjet në kamionin e tij në Durrës

19 Qershor 2022, 11:07, Kronika CNA
Media italiane: Gruaja e Kajmakut, me llogari bankare prej 2 milionë
Ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku

Ish-kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku, është në shënjestër të autoriteteve italiane, pasi u arrestua bashkë me nipin me 20 kilogramë kokainë nga karabienrët e San Benedeto del Tronto në një fidanishte në qytezën Grotamare, ku kishte shkuar për të blerë bimë që rriten në vazo dhe në to fshehu sasinë e drogës.

"Il Resto del Carlino" shkruan për ngjarjen e bujshme duke e cilësuar si një histori filmi që në fakt është e vërtetë. Hetimet për ish-kryebashkiakun krahas Italisë, janë shtrirë edhe në Shqipëri.

Ditët e fundit në portin e Durrësit është ushtruar kontroll në një prej kamionëve të kompanisë së Kajmakut. Aty janë zbuluar disa vende të fshehta ku dyshohet se futej droga, megjithatë brenda mjetit nuk është konstatuar asnjë sasi droge. Prandaj autoritetet dyshojnë se kjo është skema se si kanë arritur të lëvizen qindra kilogramë drogë.

"Il Resto del Carlino" thotë se policia shqiptare ka arritur që të zbulojë një llogari bankare në emrin e gruas së Agim Kajmakut me 2 milionë dollarë brenda.

Nën hetim është origjina e këtyre parave. Hetuesit kanë verifikuar po ashtu, se Kajmaku ka udhëtuar nga Tirana në Ancona me avion 5 ditë para se të sekuestrohej sasia e drogës. Më pas, ai ka udhëtuar në Monterubbiano së bashku me nipin e tij, duke përdorur një makinë me qira.

Sipas të dhënave nga mediat italiane, nipi i Kajmakut, Edmond Kajmaku, 34 vjeç, para se të arrestohej jetonte në Monterubbiano dhe më përpara ka qenë drejtor i UKT. -raporton "Abc".

“Pra, dy persona të padyshuar: Një politikan dhe një ish-ekzekutiv i rëndësishëm. Megjithatë, të dy kanë lëvizur kilogramë të tërë me drogë me supozimin se mbështeten nga krimi i organizuar shqiptar”, shkruan media italiane.

Si ranë në pranga Kajmaku dhe nipi i tij?

Ish-kryebashkiaku i Vorës është arrestuar nga policia italiane më 27 maj të 2022-shit. Ai u kap së bashku me nipin me 20 kg kokainë në biznesmenin e luleve në një fidanishte në qytezën Grotamare.

Mediat italiane thonë se ka qenë pronari i fidanishtes që ka lajmëruar policinë pasi ka parë zëvendësimin e bimëve me drogën.

Sipas "Abc", Kajmaku ka qenë në përgjim prej dy muajsh nga forcat e antidrogës së San Benedetos. Për të ndjekur hap pas hapi çdo lëvizje të tij, policia italiane kishte montuar kamera në disa akse, banesa dhe lagje ku kryheshin takimet e të dyshuarve.

Në rast se droga do të shitej në treg, do të kapte vlerën e rreth 1 milion eurove.

Lajmet e fundit nga