LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Sekuestrohen mallra kontrabandë në kufi/ Në pranga 6 persona, nën hetim dy doganierë

18 Qershor 2022, 11:19, Kronika CNA
Sekuestrohen mallra kontrabandë në kufi/ Në pranga 6 persona,
Pamje nga mallrat e sekuestruara

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në DVP Tiranë, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kontrabandës me mallra, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar "Free road".

Si rezultat i këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

- E. C., 40 vjeç, banues në Tiranë, administrator i një linje transporti;

- A. M., 52 vjeç, banues në Tiranë, administrator i një subjekti tregtar;

- D. Z., 31 vjeç, banues në Tiranë, administrator i një subjekti tregtar;

- Sh. M., 42 vjeç, banues në Tiranë, administrator i një subjekti tregtar;

- Z. B., 32 vjeç, banues në Tiranë, faturino në një linjë transporti;

- E. L., 22 vjeç, banues në Tiranë, punonjës i një poste private.

Gjithashtu, në kuadër të këtij operacioni u proceduan penalisht në gjendje të lirë, shtetasit Xh. Sh. dhe S. M., punonjës të pikës doganore Morinë, Kukës, për veprën penale "Shpërdorimi i detyrës".

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim shtetasi S. B., administrator i një subjekti privat.

Në rrugën "Jordan Misja", në një parking, shërbimet e Policisë kanë konstatuar autobusin e linjës Prishtinë-Tiranë dhe shtetasit A. M., D. Z. dhe Sh. M., të cilët do të merrnin mallrat, të dyshuara të futura kontrabandë në Shqipëri, nga dogana e Morinës.

Gjatë kontrollit të autobusit, në bagazh, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, mallra të tjera, pa pullë fiskale. Po punohet për identifikimin dhe kapjen e personave që i kanë porositur.

Në cilësinë e provës materiale janë sekuestruar mallra të ndryshme të dyshuara të futura kontrabandë (veshje, medikamente mjekësore), autobusi dhe tre automjete.

Vijon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale./CNA.al

Lajmet e fundit nga