LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Brilant Martinaj ishte karbonizuar, u identifikua nga 'Rolexi'/ Detajet tronditëse nga masakra e Fushë Krujës

28 Shtator 2022, 21:12, Kronika CNA
“Brilant Martinaj ishte karbonizuar, u identifikua nga 'Rolexi'/
Brilant Martinaj

Brilant Martinaj ishte karbonizuar i gjithi nga flakët që përfshinë makinën ku ai u vra.

 Kështu që për grupin hetimor që shkoi për të identifikuar viktimat e masakrës së Fushë Krujës në ndihmë i kanë ardhur sendet personale.

Sipas të dhënave nga dosja hetimore e publikuar në emisionin "Në Shënjestër", mësohet se Brilant Martinaj u identifikua vetëm nga atletet e markës 'Valentino' dhe nga ora Rolex që mbante veshur.

Sipas ekspertizës balistike të kryer, në trupin e viktimave, u gjetën 18 deri në 20 plumba.

Ndërkohë që për të konfirmuar identitetin e secilës prej viktimave, ekspertë të mjekësisë ligjore, morën edhe kampionë nga ADN-ja e të afërmve të tyre.

Në këtë rast, nga Rakip Martinaj, babai i Brilant Martinaj dhe Bajram Hoxha, babai i Besmir Hoxhës.

Si ndodhi ngjarja makabre?

Mesditën e të dielës, më 17 korrik, në rrugën kryesore që lidh Fushë-Krujën me Tiranën, një pritë iu bë makinës ku po udhëtonin tre të rinj, Besmir Hoxha, Brilant Martinaj dhe Dikler Vata.

Disa persona kanë ekzekutuar në mënyrë makabre 3 të rinjtë duke djegur edhe makinën ku ata po udhëtonin. Njëri prej tyre, Dikler Vata zbriti nga mjeti i plagosur duke tentuar të shpëtonte por autorët u kthyen dhe e qëlluan përsëri duke u siguruar që e vranë.

Shënjestra e atentatit sipas burimeve nga grupi hetimor është Brilant Martinaj, kushëri i parë me biznesmenin e përfshirë në disa ngjarje kriminale, Ervis Martinaj.

Lajmet e fundit nga