LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sondazhi/ Dobësohet SPD-ja e kancelarit Scholz, partia e ekstremit të djathtë e barazon me vota

5 Qershor 2023, 17:01, Kosova & Bota CNA
Sondazhi/ Dobësohet SPD-ja e kancelarit Scholz, partia e ekstremit të
Foto ilustruese

Një sondazh është bërë në Gjermani për mbështetjen e secilës parti, nëse zgjedhjet do të mbaheshin në fundjavën që sapo lamë pas.

Sondazhi është kryer nga instituti “INSA”, në bashkëpunim me “BILD”. Nga të dhënat ka rezultuar se Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë  (AfD), ka të njejtin nivel mbështetjeje me SPD-në, partinë më të madhe në koalicionin aktual qeverisës në Gjermani.

AFD ka marrë 19% të votave, ashtu si SPD-ja e kancelarit gjerman, Olaf Scholz.

Nga ana tjetër, CDU/CSU e ish-kancelares Angela Merkel, ka marrë 27% të votave. Ndërsa dy partitë e koalicionit opozitar, Të Gjelbrit dhe FDP kanë marrë përkatësisht 13 dhe 9% të votave. 

Kështu, SPD-ja ka pësuar një rënie të besimit të qytetarëve dhe është në përballje me partinë e e ekstremit të djathtë për vendin e dytë dhe të tretë.

Udhëheqësi i opozitës konservatore, Friedrich Merz (CDU) fajësoi koalicionin qeverisës trepartiak për ngritjen e së djathtës ekstreme.

Ndërkoh, kancelari Scholz fajëson krizat e ndryshme për suksesin e AfD-së dhe jo politikat e qeverisë së tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga