LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Osmani intervistë për Reuters/ Fajëson Serbinë për shkëmbim zjarri, thotë Kosova 'nën sulm'

28 Shtator 2023, 17:09, Kosova & Bota CNA
Osmani intervistë për Reuters/ Fajëson Serbinë për
Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në një intervistë të dhënë për Reuters ka akuzuar Serbinë dhe presidentin e saj Aleksandar Vuçiç se janë pas një shkëmbimi zjarri mes njerëzve të armatosur dhe policisë kosovare në veri të vendit fundjavën e kaluar, në dhunën më të keqe në zonën e trazuar në vite.

Autoritetet e Kosovës thanë se policia luftoi rreth 30 serbë të armatosur rëndë, të cilët sulmuan fshatin e qetë të Banjskës të dielën dhe u barrikaduan në një manastir ortodoks serb. Tre sulmues dhe një polic u vranë.

Beteja me armë ka nxitur shqetësime të reja ndërkombëtare për stabilitetin në Kosovë, e cila ka një shumicë etnike shqiptare dhe shpalli pavarësinë në vitin 2008 pas ndërhyrjejes së NATO-s në vitin 1999.

“Kosova është nën sulm”, tha Osmani për Reuters në një intervistë në zyrën e saj të enjten.

“Grupi (i armatosur) thjesht ushtroi synimet dhe motivet e Serbisë si shtet dhe Vuçiçit si udhëheqës”.

Serbia dhe Vuçiç i kanë mohuar akuzat për përfshirje. Asnjë grup nuk ka dalë të marrë përgjegjësinë për sulmin apo të shpjegojë motivet e personave të armatosur.

Serbia, e cila nuk e ka njohur pavarësinë e ish krahinës së saj, fajëson Kosovën për nxitjen e dhunës duke keqtrajtuar banorët etnikë serbë, një akuzë që Kosova e mohon.

Osmani tha se Serbia ka ende pretendime territoriale ndaj Kosovës dhe po vepron për të përmbushur një 'model të Krimesë' duke krijuar tensione në veri të Kosovës, ku rreth 50,000 serbë vendas ende e shohin Beogradin si kryeqytetin e tyre dhe refuzojnë sundimin nga Prishtina.

"Ajo që unë do t'i thosha presidentit Vuçiç është ndaloni ngatërresat me Kosovën. Kosova do ta mbrojë lirinë, pavarësinë dhe sovranitetin e saj me çdo çmim", tha Osmani.

"Ata po përpiqen të kryejnë një model të Krimesë në Republikën e Kosovës, por ne absolutisht nuk do ta lejojmë të ndodhë... [ne] do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të Kosovës."

Qeveria e Kosovës ka publikuar ato që thotë se janë fakte që tregojnë se grupi ka qenë i trajnuar, i armatosur dhe ka marrë mbështetje të tjera nga qeveria e Beogradit dhe agjencitë e sigurisë.

Osmani tha se sulme të ngjashme mund të përsëriten edhe në një të ardhme të afërt dhe kërkoi nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë gjithçka që Serbia të mos përkrahë grupe të tilla.

“Jam shumë e shqetësuar se sulme të tilla, qoftë edhe më të mëdha, mund të ndodhin në të ardhmen nëse Serbia nuk dënohet, para së gjithash për këtë akt terrorist agresioni”, tha ajo.

Kosova dhe Serbia kanë më shumë se një dekadë në bisedime për normalizimin e marrëdhënieve, në një proces ndërmjetësimi të udhëhequr nga Bashkimi Evropian. Në fillim të këtij viti ata ranë dakord për një marrëveshje të propozuar nga BE, por që atëherë ata nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord se si ta zbatojnë atë.

Osmani tha se bisedimet mes të dyve nuk mund të vazhdojnë si më parë.

"Absolutisht nuk është më biznes si zakonisht," tha ajo.

"Ne kemi qenë viktima të një agresioni të Serbisë dhe të gjithë duhet ta trajtojnë atë si të tillë, edhe në qasjen e tyre ndaj Serbisë tani e tutje."

Tre persona janë akuzuar deri më tani për pjesëmarrje në sulm.

Të dielën, policia shfaqi një sërë armësh dhe municionesh që ata thanë se ishin sekuestruar, duke përfshirë pushkë sulmi të ish-ushtrisë Jugosllave, mitralozë, pushkë snajper, mortaja, raketahedhës antitank, granata dore, mina tokësore dhe drone.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se policia kishte gjetur armë në vlerë prej 5 milionë euro, “të mjaftueshme për qindra luftëtarë”./ Pershtatur nga CNA

Lajmet e fundit nga