LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E kërkon situata”/ Rama: KFOR-i duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

28 Shtator 2023, 12:10, Aktualitet CNA
“E kërkon situata”/ Rama: KFOR-i duhet të marrë
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat ka kërkuar që KFOR-i të marrë nën kontroll veriun e Kosovës.

Sipas tij një gjë të tillë e kërkon situata pasi duhet për të parandaluar konfliktin.

“Për të parandaluar këtë konflikt që duket më i mundshëm se kurrë KFOR-i duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës. Tani çdo vendim e vonesë, jo kemi jo nuk kemi mjaftueshëm trupa mund ta bëjë ndërhyrjen e KFOR-it shumë më të madhe në trupa. Më vjen mirë që tanimë këtë e kërkon edhe Kosova, KFOR-in në veri. Nuk kam dëgjuar ta kundërshtojë as Serbia. Këtë e kërkon situata. Pak vonë sipas meje, por më mirë pak vonë se shumë vonë.”

Ai vlerësoi dhe kërkesën e presidentes Vjosa Osmani për ndihmë nga SHBA.

“Më vjen mirë që presidentja Osmani ka kërkuar ndihmën e SHBA për draftin e asociacionit. Kërkesa e saj në thelb është pozitive dhe është hap në drejtimin e duhur nga ana e Kosovës.”/ CNA

Lajmet e fundit nga