LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori i Harry Potter

28 Shtator 2023, 16:08, Kosova & Bota CNA
Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori i Harry Potter
Aktori Sir Michael Gambon

Aktori Sir Michael Gambon ka vdekur në moshën 82-vjeçare. Lajmi është konfirmuar nga familja e tij. Ai ishte më i njohur për rolin e profesorit Albus Dumbledore në gjashtë nga tetë filmat e Harry Potter.

Gruaja e tij, Lady Gambon dhe djali Fergus thanë se "burri dhe babai i tyre i dashur" vdiq në paqe në spital me familjen pranë tij, pas një periudhe pneumonie.

Sir Michael filloi karrierën e tij si një nga anëtarët kryesorë të kompanisë së aktrimit të Teatrit Kombëtar të Laurence Olivier në Londër. Ai fitoi tre çmime Olivier për shfaqjet në produksionet e Teatrit Kombëtar.

Ai luajti rolin e detektivit francez Jules Maigret në serialin e ITV Maigret dhe ishte i njohur gjithashtu për rolin e tij si Philip Marlow në Denis Potter's The Singing Detective në BBC.

Ai u nominua për çmimet Emmy për rolin e tij si Mr Woodhouse.
Aktori - i njohur si "The Great Gambon" në qarqet e aktrimit - u shfaq për herë të fundit në skenë në vitin 2012 në një prodhim në Londër të shfaqjes së Samuel Beckett All That Fall.

 

 

Lajmet e fundit nga