LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

LISTA/ Greqia do t'u japë shtetasve turq viza për të shkuar në 10 ishujt helen

8 Dhjetor 2023, 08:50, Kosova & Bota CNA
LISTA/ Greqia do t'u japë shtetasve turq viza për të shkuar
Kyriakos Mitsotakis dhe Rexhep Erdogan

Në një përpjekje për të ndërprerë lidhjet e tensionuara prej vitesh me Turqinë, autoritetet greke janë në rrugën e tyre drejt krijimit të një programi njëvjeçar të vizave pas mbërritjes për udhëtarët turq.

Pas një takimi midis kryeministrit të Republikës së Greqisë, Kyriakos Mitsotakis dhe Presidentit të Republikës së Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, mediat lokale në të dyja vendet kanë raportuar mbi planet e Greqisë për të futur një sistem automatik të vizave për t'u mundësuar shtetasve turq të vizitojnë dhjetë nga ishujt e saj sipas rregullave të vizave të lehtësuara.

Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit, kryeministri Mitsotakis tha gjithashtu se qeveria e tij tashmë ka marrë miratimin e Komisionit të BE-së për futjen e një skeme të tillë, transmeton "SchengenVisaInfo.com".

Viza do të jepet në vend dhe do të jetë e vlefshme për një periudhë maksimale prej shtatë ditësh, një hyrje. Ishujt që do të përfshihen në këtë skemë të re janë: Lemnos, Lesvos, Kios, Samos, Leros, Kalymnos, Kos, Rodos, Symi, Kastelorizo. 


Gjatë gjithë konferencës për shtyp, kryeministri Mitsotakis shprehu gjithashtu mbështetjen e tij për kërkesën e Turqisë për akses pa viza në zonën Shengen.

Për sa i përket mbështetjes së vazhdueshme të Greqisë për procesin e anëtarësimit evropian të Turqisë, vendi ynë mbështet lehtësimin e vizave, gjithmonë në kuadër të "acquis" evropiane, në mënyrë që brezi i ri i Turqisë, shkencëtarët, biznesmenët, studentët të zhvillojnë marrëdhënie më të ngushta me Evropën./CNA

 

Lajmet e fundit nga