LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hunter Biden përballet me aktakuzën e dytë federale/ Këtë herë për evazion fiskal

8 Dhjetor 2023, 07:49, Kosova & Bota CNA
Hunter Biden përballet me aktakuzën e dytë federale/
Hunter Biden

Prokurorët federalë kanë ngritur akuza tatimore kundër Hunter Biden, një çështje e dytë penale kundër djalit të presidentit amerikan, raporton "BBC".

Aktakuza me nëntë pika thotë se ai planifikoi të shmangte të paktën 1.4 milionë dollarë (1.1 milionë £) në taksat federale nga 2016-'19.

Tri veprat penale dhe gjashtë kundërvajtjet përfshijnë mosdeklarimin dhe pagesën e taksave, deklarimin e rremë tatimor dhe shmangien e vlerësimit.

Hunter Biden u padit në shtator për akuzat federale për armë zjarri në Delaware.

Djali 53-vjeçar i presidentit Joe Biden është deklaruar tashmë i pafajshëm në rastin e armës.

Shtëpia e Bardhë nuk komentoi mbi akuzat e reja të enjten mbrëma. Ajo vjen pasi republikanët e Kongresit vendosin marrëdhëniet e biznesit të Hunter Biden në qendër të një hetimi për shkarkimin e Presidentit Biden, i cili po kërkon rizgjedhjen vitin e ardhshëm.

Nëse shpallet fajtor për çështjen tatimore, Hunter Biden mund të përballet me 17 vjet burg./ CNA

Lajmet e fundit nga