LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin: Perëndimi po shkatërron marrëdhëniet tregtare dhe ekonomike që kishte ndërtuar

7 Dhjetor 2023, 16:15, Kosova & Bota CNA
Putin: Perëndimi po shkatërron marrëdhëniet tregtare dhe
Presidenti i Rusisë

Bota ka hyrë në një epokë ndryshimesh dramatike dhe vetëm një vend i fortë, i qëndrueshëm dhe sovran mund të mbijetojë, theksoi presidenti rus Vladimir Putin, gjatë pranisë së tij në një forum investimesh të mbajtur në Moskë.

“Bota ka hyrë në një epokë ndryshimesh dramatike dhe sfidash serioze, jo vetëm për kompanitë dhe industritë individuale, por edhe për vende dhe rajone të tëra të botës. Vetëm një vend i fortë, i qëndrueshëm dhe dominues mund ta kalojë me sukses këtë fazë dhe të bëhet një nga qendrat e zhvillimit të ekonomisë së re botërore. Unë patjetër dua ta theksoj këtë dhe ta theksoj këtë, një vend sovran”, tha presidenti rus.

Putin e quajti "të vjetruar" idenë e globalizimit, e cila po zëvendësohet nga një model shumëpolar. 

Sipas Putinit, ideja e globalizimit ishte që të gjithë të vendoseshin në një pozitë të barabartë, por në praktikë kjo nuk ka ndodhur. 

“Sot vendet perëndimore në marrëdhëniet ekonomike veprojnë me parimin “mik apo armik”. Në këtë rast, një i huaj mund të shohë asetet e tij të bllokuara, hequr ose likuiduar, gjë që u vërtetua nga situata me Nord Streams”., tha ai./ CNA

Lajmet e fundit nga