LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Italia largohet prej iniciativës kineze Brezi dhe Rruga

6 Dhjetor 2023, 20:04, Kosova & Bota CNA
Italia largohet prej iniciativës kineze Brezi dhe Rruga
Giorgia Meloni

Italia do të largohet prej Iniciativës kineze Brezi dhe Rruga, ka konfirmuar Qeveria e italiane.

Ka qenë administrata e kryeministres italiane, Giorgia Meloni ajo që ka njoftuar Pekinin që do t’i japë fund pjesëmarrjes në iniciativë.

E lansuar nga presidenti kinez, Xi Jinping, më 2013, Brezi dhe Rruga synon investim në vlerë të 1 trilion dollarëve përreth Azisë dhe Evropës.

Në projekte përfshihen hekurudha të reja dhe porte detare, me qëllim të lidhjes së Evropës me Kinën dhe me pjesë tjera të Azisë.

Muaj më parë, Meloni e ka quajtur vendimin e Qeverisë paraprake si “gabim serioz” dhe ka dhënë shenja se synon të largohet prej iniciativës.

Megjithatë, zyrtarë aktualë qeveritarë kanë thënë se synojnë të mbajnë marrëdhënie të mira me Kinën, pavarësisht vendimit.

Vetëm një pjesë e investimeve 20 miliardë euroshe të Kinës janë materializuar në Itali./ CNA

Lajmet e fundit nga