LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja Rama-Meloni/ Ish-kryeministri i Italisë: Komedi interesante, një lojë e dy liderëve

11 Nëntor 2023, 11:28, Aktualitet CNA
Marrëveshja Rama-Meloni/ Ish-kryeministri i Italisë: Komedi
Ish kryeministri i Italisë, Romano Prodi

Ish kryeministri i Italisë, Romano Prodi ka komentuar marrëveshje Rama-Meloni për emigrantët, të cilën e ka quajtur një fasadë dhe një lodjë të dy liderëve.

I ftuar në emisionin Piazzapulita, ish-kryeministri italian tah se kjo është një lojë e Melonit, ku thekson se duke qenë se nuk mund të bëjë asgjë për uljen e taksave po vendos të dërgojë emigrantët jashtë Italisë. Kështu thotë ai po lind një komedi interesante me Italinë.

Është një ide e mirë për Melonin… Është një lojë e vogël perfekte. Elektorati voton për ata që besojnë se taksat duhet të ulen dhe emigrantët të trajtohen keq. Qeveria nuk mund të bëjë asgjë për taksat dhe vendos të dërgojë emigrantë jashtë Italisë, kështu lind një komedi interesante me Shqipërinë.

Elektorati i Melonit voton për ata që besojnë se taksat duhet të ulen dhe emigrantët të trajtohen keq. Qeveria nuk është në gjendje të bëjë asgjë për taksat dhe vjen me këtë ide për të dërguar emigrantë jashtë Italisë. Kështu lindi kjo komedi interesante.

Italia merr me qira disa hektarë në Shqipëri dhe ndërton një fshat atje, gjë që mund ta kishim bërë shumë mirë këtu duke pasur të gjitha garancitë. Ndaj Meloni u jep italianëve mesazhin se po i largon emigrantët dhe përkundrazi nuk është e vërtetë, sepse në Shqipëri ata do të duhet të ruhen nga autoritetet tona, zyrtarët tanë do të përfshihen në udhëtime dhe rregullat e legjislacionit tonë do të aplikoni. Nga ana shqiptare, megjithatë, u duket sikur kjo është një investim nga një biznes i vogël në Shqipëri.

Në të njëjtën kohë, Rama, i cili nuk është i fundit për nga mprehtësia politike, bën të kundërtën me qytetarët e tij, pra thotë: “Me këtë e ndihmoj Shqipërinë të arrijë në Europë”. Me pak fjalë, kontrata është perfekte. Pra, emigrantët nuk kanë lidhje me këtë, është thjesht një lojë e bukur politike që u kushton shumë qytetarëve tanë. A u konsultua Parlamenti për këtë marrëveshje? Po normale, ai (Parlamenti) nuk është përfshirë kurrë nga kjo qeveri. Këtu kemi dy liderë politikë që janë në interes të partive të tyre dhe në fakt kjo marrëveshje e përsosur politikisht do të festohet solemnisht në pragun e zgjedhjeve evropiane”, tha Prodi./ CNA

Lajmet e fundit nga