LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Katër ushtarë rusë janë akuzuar për krime lufte

6 Dhjetor 2023, 19:57, Kosova & Bota CNA
Katër ushtarë rusë janë akuzuar për krime lufte
Mike Wendling

Katër ushtarë rusë janë akuzuar për krime lufte për rrëmbimin dhe torturimin e dyshuar të një shtetasi amerikan që jetonte në Ukrainë, thanë zyrtarët.

Prokurorët amerikanë thonë se shtetasi amerikan jetonte në Ukrainë që nga viti 2021 dhe nuk kishte luftuar apo marrë pjesë në luftë.

Kjo është hera e parë që SHBA ka ngritur akuza sipas ligjit të saj për krimet e luftës.

Duke shpallur akuzat të mërkurën në mëngjes, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se ky ishte "një hap i rëndësishëm drejt përgjegjësisë për luftën e paligjshme në Ukrainë".

Dy nga personat e akuzuar u emëruan si oficerë komandues Suren Seiranovich Mkrtchyan dhe Dmitry Budnik. Dy të tjerët ishin ushtarë të rangut më të ulët të quajtur Valerii dhe Nazar, por mbiemrat e tyre nuk dihen, sipas dokumenteve të gjykatës.

Krimet e supozuara ndodhën pasi forcat ruse pushtuan fshatin Mylove, në lumin Dnipro në juglindje të Ukrainës./ CNA

Lajmet e fundit nga