LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Robert Jenrick jep dorëheqjen si ministër i imigracionit

6 Dhjetor 2023, 22:24, Kosova & Bota CNA
Robert Jenrick jep dorëheqjen si ministër i imigracionit
Robert Jenrick

Robert Jenrick ka dhënë dorëheqjen si ministër i imigracionit, duke thënë se legjislacioni urgjent i qeverisë në Ruandë nuk shkon aq larg sa duhet.

Ai tha se nevojiteshin mbrojtje më të forta për t'i dhënë fund  sfidave ligjore që rrezikojnë të paralizojnë skemën.

Qeveria tha se projektligji, i zbuluar më herët , e bëri të qartë në ligjin e Mbretërisë së Bashkuar, Ruanda ishte një vend i sigurt për azilkërkuesit.

Në letrën e tij të dorëheqjes drejtuar kryeministrit, Jenrick thekson: "Në diskutimet tona mbi legjislacionin e propozuar të urgjencës, ju keni lëvizur drejt pozicionit tim, për të cilin jam mirënjohës.

Megjithatë, nuk jam në gjendje ta marr legjislacionin e propozuar aktualisht përmes Komunës pasi nuk besoj se na ofron shanset më të mira të mundshme për sukses." Ai shtoi se projektligji ishte "një triumf i shpresës mbi përvojën".

Planet për të dërguar disa azilkërkues në Ruandë synojnë të pengojnë njerëzit të kalojnë Kanalin Anglez me gomone.

Por skema është vonuar vazhdimisht nga sfidat ligjore dhe asnjë azilkërkues nuk është dërguar në Ruandë nga Mbretëria e Bashkuar deri më tani.

Jenrick tha se legjislacioni i urgjencës ishte mundësia e fundit për të provuar se qeveria do të bënte çfarëdo që të duhej për të ndaluar kalimet me gomone. Por në hartimin e tij aktual nuk shkon aq larg sa duhet sipas tij.

Ai shton: "Unë refuzoj të jem një tjetër politikan që i bën premtime publikut britanik për emigracionin, por nuk i mban ato."/ CNA

Lajmet e fundit nga