LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

​Kurti: Finlanda është vend model për Kosovën

6 Dhjetor 2023, 22:10, Kosova & Bota CNA
?Kurti: Finlanda është vend model për Kosovën
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në pritjen e organizuar me rastin e 106-vjetorit të festës së Pavarësisë së Finlandës tha se Finlanda është vend model për Kosovën.

Sipas Kurtit Kosova është ambicioze dhe e përkushtuar që t'i pasqyrojë këto vlera të progresit social, sigurisë, inovacionit dhe t'i bashkohet institucioneve euroatlantike dhe evropiane.

“Agjencia Finlandeze e Zhvillimit Ndërkombëtar ka qenë e rëndësishme në mbështetjen e projekteve jetike në edukimin për të drejtat e njeriut, barazinë gjinore, kujdesin shëndetësor dhe më shumë. Miqtë më të mirë nuk janë vetëm shoqërues në gëzim, por mentorë në të mësuar, veçoi kryeministri, duke thënë se Kosova është ambicioze dhe e përkushtuar që t'i pasqyrojë këto vlera të progresit social, sigurisë, inovacionit dhe t'i bashkohet institucioneve euroatlantike dhe evropiane. Lidhjet tona vazhdojnë të rriten, ne presim me padurim mundësitë e shumta të bashkëpunimit që kemi përpara.”, tha Kurti./ CNA

Lajmet e fundit nga