LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luftime të ashpra/ Vijojnë sulmet në Gaza, Hamasi bombardon Izraelin jugor

7 Dhjetor 2023, 08:00, Kosova & Bota CNA

Luftime të ashpra/ Vijojnë sulmet në Gaza, Hamasi bombardon

Hamasi nisi luftën me Izraelin në 7 tetor, duke vrarë 1200 persona. Gjithashtu, Hamasi mori peng rreth 240 të tjerë.

Që prej asaj kohe Izraeli ka vijuar kundërsulmet në mënyrë të vazhdueshme, ndërkohë që edhe armëpushimi i disa ditëve më parë u thye.

Por teksa ushtarët izraelitë kanë hyrë në Gazën jugore dhe po zgjerojnë territorin e luftimeve, Hamasi dhe aleatët e tij po kryejnë sulme hakmarrëse.

Dega ushtarake e Hamasit hodhi raketa drejt Beersheba, rreth 40 km (25 milje) nga Rripi i Gazës në Izraelin jugor. Nuk raportohet për të lënduar, por Times of Israel tha se disa automjete janë dëmtuar.

Rebelët Houthi, të mbështetur nga Irani në Jemen, hodhën raketa drejt qytetit jugor izraelit të Eilat, por IDF konfirmoi se ato nuk hynë në territorin izraelit.

Nga ana tjetër, nga sulmet e Izraelit është rritur numri i viktimave.

Zyrtarët e Hamasit në Gaza thonë se Izraeli ka vrarë më shumë se 16,200 njerëz, mes të cilëve rreth 7 mijë janë fëmijë./ CNA

Lajmet e fundit nga