LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Zbutet” Izraeli/ Vendos të “ndihmojë” Gazën

7 Dhjetor 2023, 08:13, Kosova & Bota CNA

“Zbutet” Izraeli/ Vendos të “ndihmojë”

Gjendja në Gaza sa vjen e përkeqësohet për shkak të luftimeve ndërmjet Izraelit dhe Hamasit.

Prej kohësh Gaza ka mungesë të karburantit, ndërkohë që herë pas here janë lejuar ndihma humanitare.

Izraeli pranoi të lejojë një sasi "minimale" të karburantit shtesë në Gaza "për të parandaluar një kolaps humanitar dhe shpërthimin e epidemive" në jug të territorit.

Në një deklaratë, zyra e kryeministrit izraelit thotë se sasia e karburantit do të vendoset nga kabineti, bazuar në situatën humanitare.

OKB ka ngritur herë pas here alarmin se lufta mund të rrisë epidemitë në Gaza.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se 800 mijë persona kanë mbetur pa akses në shërbimet shëndetësore në Gazën veriore./ CNA

Lajmet e fundit nga