LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bllokimi i ndihmës për Ukrainën mund të ketë pasoja kritike globale

8 Dhjetor 2023, 08:18, Kosova & Bota CNA
Bllokimi i ndihmës për Ukrainën mund të ketë pasoja
Panorama e Avdiivka, Ukrainë

Përplasja e ndihmës në Ukrainë është kaq kritike sepse armatimet amerikane kanë qenë thelbësore për suksesin e Kievit në zmbrapsjen e pushtimit brutal të Putinit. Mbijetesa e vendit mund të varet nga rrjedha e materialit që do të vazhdojë mes një ngërçi të përgjakshëm, thuhet në një analizë të "CNN".

Por situata ka pasoja që shkojnë përtej ekzistencës së një kombi të vetëm.

Nëse Shtetet e Bashkuara lejojnë që një vend të shtypet në një pushtim të paligjshëm, do të ngrejë pyetje të rënda në lidhje me besueshmërinë e marrëveshjeve të mbrojtjes dhe strategjive që mbështesin të gjithë botën perëndimore. Një rezultat i tillë do të rriste mundësinë që Putini të mos ndalet tek Ukraina dhe të vështronte shtete të tjera dikur në orbitën e ish-Bashkimit Sovjetik si Letonia, Lituania apo Estonia. Meqenëse kjo treshe është në NATO, një inkursion rus do ta fuste SHBA-në në një luftë të drejtpërdrejtë me Rusinë e armatosur bërthamore dhe do të rrezikonte Luftën e Tretë Botërore.

Për më tepër, braktisja e Ukrainës do t'u dërgonte një mesazh autoritarëve si Putini dhe presidenti kinez Xi Jinping se kundërshtarët më të vegjël mund të shtypen pa u ndëshkuar dhe se ka shpërblime për gangsterizmin gjeopolitik. Kjo do të konfirmonte besimin e kundërshtarëve amerikanë, përfshirë Rusinë dhe Kinën, se politika e brendshme e helmuar do ta bëjë të pamundur për SHBA-në të zotërojë fuqinë e superfuqisë dhe të mbrojë demokracinë globale.

Por mbështetësit e dhënies së miliarda dollarëve më shumë në ndihmë Ukrainës kanë gjithashtu një detyrim të shpjegojnë pse është në interesin e çdo amerikani të vazhdojë. Ky është veçanërisht rasti pasi shumë votues luftojnë me çmimet e larta të ushqimeve dhe normat e interesit, mendojnë se vendi i tyre po shkon në drejtimin e gabuar dhe pyesin veten pse një luftë në skaj të Evropës është biznesi i tyre.

Në nivelin më themelor, fundi i mbështetjes amerikane për Ukrainën do të nënkuptonte se Shtetet e Bashkuara do të braktisnin njerëzit e viktimizuar nga një pushtim i paprovokuar, të cilët kanë duruar dy vjet masakër dhe mizori, të gjitha sepse duan të drejtën për të zgjedhur fatin dhe udhëheqësit e kombit të tyre.

Nëse Uashingtoni kthen shpinën, kjo do të njollosë udhëheqjen amerikane për dekada, siç e pranoi Biden në një fjalim të pasionuar në Shtëpinë e Bardhë./ CNA

Lajmet e fundit nga