LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kufiri i çmimit të naftës nga aleatët Perëndimorë/ Zelensky: Pozicion i dobët

3 Dhjetor 2022, 22:40, Kosova & Bota CNA
Kufiri i çmimit të naftës nga aleatët
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka kritikuar kufirin e çmimit të vendosur nga aleatët perëndimorë për eksportet e naftës ruse.

Kufiri, i miratuar të premten, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë (48 £) për një fuçi naftë të papërpunuar ruse në det.

Rusia ka deklaruar se nuk do të pranojë një kufi mbi çmimet për eksportet e saj të naftës.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin.

Por Zelensky e ka quajtur këtë si  "një pozicion të dobët" dhe jo mjaft "serioz" për të dëmtuar ekonominë ruse.

“Rusia tashmë ka shkaktuar humbje të mëdha për të gjitha vendet e botës duke destabilizuar qëllimisht tregun e energjisë”, tha ai në fjalimin e tij. Është “vetëm çështje kohe kur do të duhet të përdoren mjete më të forta”, shtoi Zelenksy./ CNA.al

Lajmet e fundit nga