LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përhapja e COVID-19/ Rrëfimi shokues i shkencëtarit: Kam punuar në laboratorin e Wuhan, e di çfarë ka ndodhur

3 Dhjetor 2022, 19:17, Kosova & Bota CNA
Përhapja e COVID-19/ Rrëfimi shokues i shkencëtarit: Kam punuar
Foto ilustruese

Një shkencëtar ka bërë rrëfimin tronditës në lidhje me përhapjen e COVID-19.

Ai ka pohuar se COVID-i kishte rrjedhur nga laboratori dhe nuk ka kaluar nga kafshët te njerëzit, shkruan "The Sun".

Ish-zëvendëspresidenti i Aleancës EcoHealth, Andrew Huff, tha se kjo është një nga fshehjet më të mëdha në histori dhe dështimi më i madh i inteligjencës amerikane që nga 11 shtatori.

Instituti i Virologjisë në Wuhan, një laborator i sigurisë së lartë i specializuar për koronaviruset ka qenë në sy të botës ndërsa ende nuk është zbuluar origjina e saktë e koronavirusit.

Si  Kina ashtu edhe ekspertët e labaratorit në Wuhan kanë mohuar çdo akuzë,  por provat se virusi në fakt ka dalë nga laboratori. Dhjetëra ekspertë kanë sugjeruar se COVID-i mund të ketë dalë nga laboratori i Wuhanit përmes një studiuesi të infektuar ose shkeljeve të mundshme të sigurisë në vend.

Edhe kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thuhet se beson se Covid ka rrjedhur nga laboratori pas një “aksidenti katastrofik” .

Në librin e tij të ri, “The Truth About Wuhan” – sinjalizuesi Dr Huff pretendon se pandemia ishte rezultat i financimit të qeverisë amerikane të inxhinierisë gjenetike të rrezikshme të koronaviruseve në Kinë.

Epidemiologu tha se eksperimentet e Kinës, të kryera me siguri të dobët çuan në një rrjedhje laboratorike në Institutin e Virologjisë Ëuhan të financuar nga SHBA.

“Aleanca EcoHealth dhe laboratorët e huaj nuk kishin masat adekuate të kontrollit në vend për të siguruar sigurinë e duhur, dhe të menaxhonin rrezikun, që përfundimisht rezultoi daljen e virusit në Institutin e Virologjisë Wuhan,” tha ai.

Aleanca EcoHealth kishte studiuar koronaviruse të ndryshëm te lakuriqët e natës për më shumë se dhjetë vite dhe kishte bashkëpunuar me laboratorin e Wuhan.

Lajmet e fundit nga