LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pastrim parash dhe mashtrim/ Arrestohet biznesmeni rus, më pas lirohet me kusht

3 Dhjetor 2022, 15:20, Kosova & Bota CNA
Pastrim parash dhe mashtrim/ Arrestohet biznesmeni rus, më pas lirohet me
Foto Ilustruese

Një "biznesmen i pasur rus" u arrestua në Londër këtë javë me dyshimin për disa vepra penale, duke përfshirë pastrim parash, komplot për të mashtruar Ministrinë e Brendshme dhe komplot për të kryer dëshmi të rreme.

58-vjeçari, i cili nuk u identifikua, u arrestua të enjten në "rezidencën e tij shumë milionëshe" në kryeqytet nga oficerët e Qelisë Luftuese të Kleptokracisë të Agjencisë Kombëtare të Krimit, tha NCA në një seri postimesh në "Twitter".

Një 35-vjeçar, i punësuar në lokal, u arrestua aty pranë me dyshimin për pastrim parash dhe pengim të një oficeri të NCA-së, pasi u pa duke dalë nga shtëpia me një çantë që përmbante mijëra paund në para, sipas agjencisë. 

Një burrë i tretë, 39 vjeç dhe që thuhet se ishte ish-i dashuri i partneres aktuale të biznesmenit, u arrestua në shtëpinë e tij në lagjen Pimlico të Londrës, për vepra që përfshijnë pastrim parash dhe komplot për mashtrim.

Më shumë se 50 oficerë u përfshinë në operacion. Një numër pajisjesh dixhitale dhe një sasi e konsiderueshme parash u gjetën pas kërkimeve nga hetuesit e NCA. Të tre personat u intervistuan dhe u liruan me kusht.

NCA gjithashtu tha se ky është operacioni i fundit i kryer si pjesë e përpjekjeve të saj për të penguar aktivitetet e figurave të korruptuara të biznesit ndërkombëtar dhe mundësive të tyre./CNA.al Burimi: BNN Bloomberg

Lajmet e fundit nga