LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lufta në Ukrainë/ Rusia nuk do të pranojë kufirin e çmimit të naftës

3 Dhjetor 2022, 20:23, Kosova & Bota CNA
Lufta në Ukrainë/ Rusia nuk do të pranojë kufirin e
Foto ilustruese

Rusia nuk do të pranojë një kufi mbi çmimet për eksportet e saj të naftës të miratuar nga aleatët perëndimorë.

Kufiri, i miratuar të premten, synon të ndalojë vendet që paguajnë më shumë se 60 dollarë (48 £) për një fuçi naftë të papërpunuar ruse në det.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin.

Por zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska ishte përgatitur për këtë lëvizje dhe po vlerësonte opsionet e saj.

“Ne nuk do ta pranojmë këtë tavan”, tha ai.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë, shkruan BBC.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të "parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës".

Shtëpia e Bardhë tha  se një kufi i çmimit do të ndihmojë në kufizimin e aftësisë së Putinit për të financuar "makinën e luftës" të Kremlinit.

Kancelari i Mbretërisë së Bashkuar, Jeremy Hunt ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet në mbështetjen e saj për Ukrainën dhe do të vazhdojë të kërkojë mënyra të reja për të "shtrënguar rrjedhat e financimit të Putinit".

Megjithëse masat me siguri do të ndjehen nga Rusia, goditja do të zbutet pjesërisht nga lëvizja e saj për të shitur naftën në tregje të tjera si India dhe Kina,të cilat aktualisht janë blerësit më të mëdhenj të vetëm të naftës së papërpunuar ruse./ CNA.al

Lajmet e fundit nga