LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-përfaqësuesi special i SHBA-së në Kosovë: Serbia të dorëzojë përgjegjësit e sulmit ose t’i vendosë para drejtësisë

1 Tetor 2023, 21:51, Kosova & Bota CNA
Ish-përfaqësuesi special i SHBA-së në Kosovë: Serbia
Ish-përfaqësuesi special i SHBA-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Frank Wisner

Ish-përfaqësuesi special i SHBA-së për bisedimet Kosovë-Serbi, Frank Wisner ka folur lidhur me situatën në veri të Kosovës.

Në një intervistë ai u shpreh se Serbia duhet të ndërmarrë veprime në mënyrë të menjëhershme për t’i dhënë dorën Perëndimit dhe për t’i vendosur para drejtësisë serbe, ose t’i dërgojë drejtësisë kosovare kriminelët që morën pjesë në këtë sulm.

Sipas tij e vetmja mënyrë për të ecur përpara janë diskutimet.

“Serbia duhet të ndërmarrë veprime në mënyrë të menjëhershme për t’i dhënë dorën Perëndimit dhe për t’i vendosur para drejtësisë serbe, ose t’i dërgojë drejtësisë kosovare kriminelët që morën pjesë në këtë sulm. Ky është hapi i parë. Nuk ka asnjë mënyrë që të ecim përpara përveç diskutimeve. Pra, unë shpresoj që palët t’i kthehen tryezës së negociatave dhe është përgjegjësia e të dy palëve për të bërë diçka të tillë. Ka një rrugë për të ecur para, kjo është e theksuar të marrëveshja e Ohrit dhe po ashtu kërkon zgjidhjen e problemit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe kjo është mënyra si mund të ecin përpara.”, tha Wisner./ CNA

Lajmet e fundit nga