LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina rrëzoi 16 nga 30 dronë rusë

1 Tetor 2023, 17:21, Kosova & Bota CNA

Ukraina rrëzoi 16 nga 30 dronë rusë

Sistemet e mbrojtjes ajrore të Ukrainës rrëzuan 16 nga rreth 30 dronë që Rusia lëshoi ??në territorin e Ukrainës gjatë natës, thanë të dielën Forcat Ajrore të Ukrainës.

Autoritetet thanë se rajoni qendror i Ukrainës Çerkazi ishte nën sulm.

"Në natën, armiku sulmoi masivisht rajonin tonë Cherkasy me dronë sulmues. Fatkeqësisht, pati goditje në infrastrukturën industriale në (qytetin) Uman," tha Guvernatori i Cherkasy, Ihor Taburets në Telegram.

Zyra presidenciale e Ukrainës tha në një deklaratë se infrastruktura civile dhe magazinat u dëmtuan gjithashtu në rajonin jugor të Mykolaiv dhe rajonin lindor të Dnipropetrovsk.

Ndërkohë, sipas raportit ditor të Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë mbi agresionin rus ndaj Ukrainës, dokumente sekrete të rrjedhura nga Ministria e Financave e Rusisë, "sugjerojnë" se Moska është e përgatitur të rrisë shumë shpenzimet e saj për mbrojtjen.

Sipas dokumenteve, buxheti i propozuar i Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë për vitin 2024 është rreth 110 miliardë dollarë, një rritje prej 68 për qind krahasuar me vitin 2023.

Sipas ministrisë britanike, këto shifra sugjerojnë se Rusia "po përgatitet për shumë vite të tjera lufte në Ukrainë"./ CNA

Lajmet e fundit nga