LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trump ashpërson gjuhën: Gjuajini ata që vjedhin dhe plaçkitin ndërsa dalin nga dyqani  

1 Tetor 2023, 17:14, Kosova & Bota CNA
Trump ashpërson gjuhën: Gjuajini ata që vjedhin dhe
Ish-presidenti i SHBA, Donald Trump

Retorika e ashpër u vu re në një fjalim të Donald Trump, i cili vazhdon fushatën e tij përpara zgjedhjeve presidenciale të 2024-ës .

Në një fjalim në Anaheim, Kaliforni, ai shkoi aq larg sa sugjeroi që të qëlloheshin hajdutët e dyqaneve .

“Menjëherë do të ndalojmë plaçkitjet dhe vjedhjet. Thjesht, nëse grabisni një dyqan, duhet të prisni që të dënoheni sapo të dilni nga dyqani”, tha ai duke duartrokitur.

Edhe pse Trump gjithmonë i referohet krimit, shprehja që ai ka përdorur e vë më shumë theksin te dënimi.

Ai paralajmëroi se "Amerika do të vdesë" nëse Joe Biden zgjidhet president.

Presidenti aktual, tha Trump, “është presidenti më i korruptuar, më i paaftë në historinë tonë. Ky vend do të vdesë nëse duhet të kalojmë edhe katër vjet me këtë djalë”. Por edhe për Kaliforninë ku ndodhej ai tha se “e kanë bërë vendpushimin e botës” dhe se aty hedhin “të burgosur, terroristë dhe të sëmurë mendorë”./ CNA

Lajmet e fundit nga