LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zelensky: Ukraina e gatshme të bëhet qendër ndërkombëtare e prodhimit ushtarak

30 Shtator 2023, 17:53, Kosova & Bota CNA
Zelensky: Ukraina e gatshme të bëhet qendër
Një ushtarak ukrainas ngarkon raketa të padrejtuara në një lëshues të një helikopteri ushtarak Mi-8 në një vendndodhje të pazbuluar në Ukrainën Lindore

Ukraina është e gatshme të ofrojë kushte të veçanta për kompanitë që janë të gatshme të zhvillojnë prodhimin e armëve së bashku me Kievin, tha të shtunën  presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, raporton CNN.

Ai i bëri komentet teksa u takua me përfaqësues nga kompanitë e mbrojtjes nga vende të ndryshme, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Gjermaninë, Francën, Turqinë, Suedinë dhe Republikën Çeke.

"Do të jetë një partneritet me përfitim reciprok. Mendoj se kjo është një kohë dhe vend i mirë për të krijuar një qendër të madhe ushtarake," tha Zelensky, sipas zyrës së tij. 

“Mburoja e qiellit dhe çminimi janë dy prioritetet më të mëdha për ne sot”, tha Zelensky. 

"Ne duhet ta bëjmë këtë. Kjo do të jetë e dobishme jo vetëm për Ukrainën, por edhe për Evropën dhe fqinjët tanë," tha ai. 

Ukraina është gjithashtu e interesuar për prodhimin e raketave me rreze të gjatë dhe artilerisë me aftësi të reja. Kombinimi i teknologjive të avancuara dhe taktikave ushtarake do të ndihmojë Ukrainën të mbizotërojë në luftën kundër Rusisë, tha Zelensky. 

“Kjo është arsyeja pse ne kemi prioritet zhvillimin e prodhimit të mbrojtjes duke përdorur teknologji moderne, prodhimin e predhave, raketave, dronëve në Ukrainë në bashkëpunim me liderët globalë në këtë fushë dhe duke përdorur përvojën tonë në funksionimin e tyre”, tha Zelensky. 

"Ukraina i ka treguar të gjithë botës se çfarë funksionon në të vërtetë dhe mendoj se ne mund ta ndajmë këtë përvojë," shtoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga