LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Forbes” shpall gruan më të fuqishme në botë

5 Dhjetor 2023, 22:12, Kosova & Bota CNA

“Forbes” shpall gruan më të fuqishme në botë

Forbes ka shpallur gruan më të fuqishme në botë Ursula von der Leyen.

Kjo është hera e dytë që Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, është shpallur nga revista “Forbes” si gruaja më e fuqishme në botë.

Politikania gjermane, la pas Presidenten e Bankës Qëndrore Europiane Christine Lagarde, zv/Presidenten e SHBA Kamala Harris dhe Kryeministren e Italisë Giorgia Meloni.

Ursula von der Leyen u emërua presidente e Komisionit Evropian, dega ekzekutive e Bashkimit Evropian, në korrik 2019. Ajo është gruaja e parë që shërben në këtë rol, i cili është përgjegjës për legjislacionin që prek më shumë se 450 milionë evropianë.

Nga viti 2005 deri në vitin 2019, von der Leyen shërbeu në kabinetin e Angela Merkel - mandati më i gjatë i çdo anëtari të kabinetit.  Ajo drejtoi shpenzimet prej 750 miliardë eurosh për lehtësimin e Covid-it në vitin 2020 dhe, në vitin 2022, u bë një nga mbështetësit më të vendosur të Ukrainës nga Perëndimi në mes të pushtimit të paprovokuar të Rusisë./ CNA

Lajmet e fundit nga