LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse Britania e Madhe dëshiron të dërgojë azilkërkues në Ruandë?

5 Dhjetor 2023, 17:09, Kosova & Bota CNA
Pse Britania e Madhe dëshiron të dërgojë azilkërkues
Sekretari i Brendshëm James Cleverly

Sekretari i Brendshëm James Cleverly ka nënshkruar një traktat të ri me Ruandën, i krijuar për të adresuar shqetësimet rreth planit të qeverisë për të dërguar azilkërkuesit atje.

Në nëntor, Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi se skema ishte e paligjshme për shkak të rrezikut që azilkërkuesit e dërguar në Ruandë mund të ktheheshin në vendet e tyre të origjinës, ku mund të përballeshin me dëmtime.

Më 5 dhjetor, zoti Cleverly udhëtoi në kryeqytetin e Ruandës, Kigali, për të nënshkruar një traktat të ri migracioni.

Qeveria thotë se kjo garanton që çdo person i dërguar në Ruandë për të kërkuar azil nuk rrezikon të dërgohet në një vend të tretë ku mund të përballet me dëmtime.

Ai njoftoi gjithashtu një komitet të ri të pavarur monitorues për të siguruar që Ruanda të pajtohet me traktatin dhe një organ të ri apelimi.

Raportet kanë sugjeruar se avokatë britanikë mund të dërgohen gjithashtu në vend për të ndihmuar në forcimin e sistemit të tij të azilit./ CNA

Lajmet e fundit nga