LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Në Maqedoni ndikimi serb i madh”/ Analisti: Rusia ka dhe struktura në këtë vend

5 Dhjetor 2023, 21:55, Kosova & Bota CNA
“Në Maqedoni ndikimi serb i madh”/ Analisti: Rusia ka dhe
Foto ilustruese

Analisti Ardian Demiri thotë se në Maqedoninë e Veriut ka ndikim shumë të madh nga Rusia dhe Serbia.

Sa i përket Rusisë ai thotë se Rusia ka strukturat e veta në Maqedoninë e Veriut.

“Patjetër që në Maqedoni ndikimi serb është shumë i madh, pasi RMV ka qenë pjesë përbërëse e një shteti tjetër. Këtu për 45 vite janë edukuar gjeneratat se Maqedonia është pjesë përbërëse e Jugosllavisë dhe këtë është e vështirë ta shkëpusim nga qytetari i zakonshëm maqedonas. Duke pas parasysh që Serbia është satelit rus në Ballkan, indirekt edhe Rusia ka strukturat e veta në Maqedoni. Ka indicia që ka edhe parti me ndikim të drejpërdrejtë rus. Ka indicië që ndahen edhe fonde ruse për efekte politike në Maqedoni. Maqedonia është një pikë shumë interesante gjeostrategjike edhe për Rusinë, edhe për Serbinë”, tha Demiri./ CNA

Lajmet e fundit nga