LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cilat janë 20 markat më kryesore në botë/ Kush e kryeson listën

22 Janar 2023, 10:27, Ekonomi CNA
Cilat janë 20 markat më kryesore në botë/ Kush e kryeson
Foto ilustruese

Brand Finance ka publikuar listën me markat më kryesore në botë.

Sipas renditjes, kompania që zë vendin e parë në listë është Amazon e SHBA-së, me vlerë 299,280 milionë dollarë.

E dyta renditet Apple me 297,512 milionë dollarë, me një diferencë të vogël nga Amazon.

Siç shihet nga renditja, në "Top-10"-she, kemi edhe disa nga gjigantët e teknologjisë, si TikTok, Google, Apple, Microsoft, Amazon e të tjerë.

Më poshtë po ju renditim listën me 20 kompanitë dhe markat më të mira në botë.

1-Amazon

2-Apple

3-Google

4-Microsoft

5-Walmart

6-Samsung Group

7-ICBC

8-Verizon

9-Tesla

10-TikTok

11-Deutsche Telekom

12-China construction Bank

13-Home Depot

14-Facebook

15-State Grid

16-Mercedez Benz

17-Agricultural Bank Of China

18-Starbucks

19-Toyota

20-Wechat

Në këtë renditje, 10 kompani i përkasin SHBA-së, që mund të themi që janë kampionë në këtë listë.

Më pas vjen Kina, me 6 kompani dhe marka. Më tej, renditet Gjermania me dy kompani ku përfshihen Deutsche Telekom dhe Mercedez Benz./ CNA.al

Cilat janë 20 markat më kryesore në botë/ Kush e kryeson

Lajmet e fundit nga