LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet vendore/ Mesazhi i Escobar: Njerëzit s’duhet të shikojnë nga e kaluara, por nga e ardhmja

3 Maj 2023, 17:28, Aktualitet CNA
Zgjedhjet vendore/ Mesazhi i Escobar: Njerëzit s’duhet të
I dërguari i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor,

I dërguari i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka bërë të ditur se SHBA po monitoron nga afër zgjedhjet lokale të 14 majit në Shqipëri.

Escobar në një konferencë për mediat u shpreh se ka shumë fytyra të reja politike që duhet të promovohen dhe se SHBA do të ndërtojë marrëdhënie shumë të mira me të gjithë zyrtarët e rinj lokal.

Më tej ai ka theksuar se nuk është nevojë që njerëzit të shikojnë më nga e kaluara, por duhet të përqafojnë të ardhmen.

Escobar ndër të tjera  tha se pret që zgjedhjet e 14 majit të jenë të lira të ndershme.

SHBA po ndjek nga afër përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve lokale te 14 majit në Shqipëri. Shqipëria është shtet aletat me ne në NATO ndaj duhet qe t'i përmbahet parimit që të organizojë zgjedhje të lira e të ndershme dhe kjo eshte ajo qe ne presim. Elektoratit shqiptar duhet t’i jepet mundësia që të ekzaminojë projektet dhe programet e kandidatëve në mënyrë që të vendosë me vullnet të ë cilet kandidatë do të zgjedhë. Ne presim që të zhvillojnë marrëdhënie të mira me të gjithe zyrtarët e rinj lokale që do të shpallet fitues më 14 maj.

Shqipëria ka bërë një progres të admirueshëm në 20 vitet e fundit drejt integrimit euroatlantik duke krijuar nje nivel te larte besueshmerie nderkombtare ne keto marredhenie qe nuk e ka patur më parë. Besoj se ka shumë fytyra të reja politike që janë gati që ta promovojnë këtë axhendë. Për mua nuk ka kuptim pse njerëzit duhet që të shikojnë nga e kaluara në vend që të shohin nga e ardhmja. Ne do t'i analizojmë nga afër rezultatet e këtyre zgjedhjeve”, tha ai.

Kujtojmë se më 11 prill, Escobar zhvilloi disa takime në Shqipëri me kryeministrin Edi Rama, presidentin e vendit, Bajram Begaj, kreun e PL-së, Ilir Meta, kreun e PD-së, Enkelejd Alibeaj dhe përfaqësues të saj. Në fokus të diskutimeve ishin zgjedhjet e 14 majit, marrëveshja Serbi-Kosovë në Ohër si dhe sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga