Vdekja misterioze e tregtarit të armëve në Tiranë/ Jep dorëheqjen kreu i Shërbimit Sekret në Poloni

4 Gusht 2022, 21:36, Aktualitet CNA
Vdekja misterioze e tregtarit të armëve në Tiranë/ Jep
Piotr Krawczyk, kreu i Shërbimit të Jashtëm Sekret Polak

Ndarja nga jeta e Andrzje Izdebski, tregtarit polak të armëve një javë më parë në Tiranë, nuk ka kaluar pa zhurmë në Poloni.

Dy javë më pas kur trupi i të ndjerit ka mbërritur në atdhe dhe është varrosur, gazeta "Fakt" në Poloni informon se

Pas ndarjes nga jeta një javë më parë e Piotr Krawczyk kreu i Shërbimit të Jashtëm Sekret Polak “Agencja Wywiadu”, ka dhënë dorëheqjen.

Izdebski ishte i shpallur në kërkim prej prokurorëve polakë, ndërsa u gjet i vdekur në Shqipëri.

Në gazetë thuhet se, "familja e solli menjëherë trupin e tij në Poloni, ku u dogj dhe urna me hi u varros më 15 korrik. Gjithçka ndodhi aq shpejt sa nuk ishte e mundur të kontrolloheshin gjurmët e shumta, dhe për këtë arsye u ngritën dyshime nëse inteligjenca polake në këtë çështje ishte në lartësinë e detyrës. Dorëheqja e kreut të Agjencisë së Inteligjencës së Jashtme supozohet të jetë rezultat i këtyre neglizhencave".

“Ngjarjet u zhvilluan shumë shpejt dhe nuk u bë i mundur gjurmimi i tij duke ngritur dyshimin nëse Shërbimi i Jashtëm Sekret Polak ishte në lartësinë e detyrës”, shkruan "Fakt".

Në këtë shkrim thuhet se Piotr Krawczyk besohet të ketë dhënë dorëheqjen si pasojë e neglizhencës në trajtimin e kësaj çështjeje.

Vdekja misterioze e tregtarit të armëve në Tiranë/ Jep

Sipas Stanis?aw ?aryn, zëdhënës i ministrit koordinator të shërbimeve sekrete, arsyet e dorëheqjes së tij janë krejt të ndryshme.

Për largimin e tij duke iu shmangur përballjes me drejtësinë për akuzat e mashtrimit të qeverisë në mossigurimin e 1241 respiratorëve, është bërë përgjegjës Shërbimi Sekret Polak.

Kolonel Grzegorz Ma?ecki, ish-agjent i Shërbimit Sekret Polak, duke komentuar këtë ngjarje deklaroi për gazetën "Fakt" se:

“Tregtia e armëve që bënte Andrzje Izdebski  shpeshherë nuk ishte në bazë të legjislacionit në fuqi. Më pas nga një tregtar ndërkombëtar i armëve u kthye broker në blerjen e respiratorëve. Kjo bëri që të merrte një sasi të madhe parash tashmë jo më në dispozicion të tij. Rrethanat e kushtet si ai vdiq tregojnë se nuk kishte para. Mbase ai e dinte ku shkuan paratë por tanimë me vdekjen ne nuk do të mundemi ta dimë se ku janë”.

Gjatë nisjes së pandemisë ai në rolin e ndërmjetësit (broker), Andrzje Izdebski i premtoi qeverisë polake se do të siguronte 1,241 respiratorë me vlerë 53 milionë dollarë.

Por deri në Korrik të vitit 2020 ai mundi të siguronte vetëm 200 respiratorë ndërkohë që kishte marrë paradhënie nga qeveria polake 42 milionë dollarë.

Qeveria polake i kërkoi të kthente 16 milionë euro gjë të cilën ai e bëri por jo pjesën tjetër pasi sipas tij kishte paguar për prodhuesit e respiratorëve./CNA.al

Lajmet e fundit nga