LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sot balotazhi në PD/ Zgjidhen kandidatët për gjashtë bashki të vendit

11 Dhjetor 2022, 08:44, Aktualitet CNA

Sot balotazhi në PD/ Zgjidhen kandidatët për gjashtë bashki

Demokratët hyjnë sot në fazën përfundimtare të Primareve, atë të balotazhit.

Gara mes dy kandidatëve do të zhvillohet në gjashtë bashki të vendit.

Në Bashkitë Fushë-Arrëz, Mirditë, Dibër, Fier, Librazhd e Mat, asnjë nga kandidatët nuk arriti të marrë të pakën 50+1% të votave për t'u certifikuar si kandidati zyrtar i koalicionit PD-PL në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Për Bashkinë e Fushë-Arrëzit përballja do të jetë mes Hilë Currit dhe Hilë Kolës, në Dibër mes Ismail Ukës dhe Besnik Halkut, ndërsa në Librazhd mes Shefki Çotës dhe Aranit Lekës.

Në Bashkinë e Fierit demokratët dhe simpatizantët duhet të zgjedhin mes Etvar Kodhelit dhe Artur Mahmutajt, ndërsa në Mat kandidojnë Skënder Gjuci dhe Bukurosh Ballabani.

Përballja në Mirditë do të jetë mes Albert Mëlyshit dhe Aleksandër Lalës.

Lajmet e fundit nga