LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sfida kundër korrupsionit/ Kim u “tërheq veshin” institucioneve të drejtësisë

10 Dhjetor 2022, 13:44, Aktualitet CNA
Sfida kundër korrupsionit/ Kim u “tërheq veshin”
Yuri Kim

Ambasadorja SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka deklaruar se institucionet shqiptare kanë bërë progres në luftën kundër korrupsionit, por ka ende punë për të bërë.

Sipas Kim, sfida për Shqipërinë është e vështirë, por jo e pakapërcyeshme.

Kim konsideron që institucionet e drejtësisë në Shqipëri kanë ende shumë punë për të bërë në këtë drejtim.

Gjithashtu thekson se do të ketë mbështetjen e SHBA-së në çdo hap.

“Institucionet shqiptare po bëjnë progres kundër korrupsionit, por ka shumë për të bërë. Lufta kundër korrupsionit është një proces i gjatë dhe i vështirë, por suksesi është i mundur. Asnjë vend nuk është i imunizuar. Çdo vend, përfshirë Shtetet e Bashkuara, lufton korrupsionin çdo ditë. Sfida e Shqipërisë nuk është aspak unike – as e pakapërcyeshme.

Në vitin e kaluar, institucionet e drejtësisë kanë nisur ndjekjen penale të rasteve që më parë do të kishin mbetur të paprekura. Uniteti ynë si aleatë të NATO-s është ngritur në nivele të reja. Shqipëria është pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së me Shtetet e Bashkuara. Këtë verë, Shqipëria hapi negociatat e anëtarësimit me BE-në, një arritje e jashtëzakonshme që duhet të bëjë krenar çdo shqiptar.

Në këtë 100-vjetor të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike SHBA-Shqipëri, angazhimi ynë ndaj popullit të Shqipërisë është më i fortë se kurrë. Rruga përpara – drejt anëtarësimit në BE, drejt drejtësisë – mund të jetë e vështirë, por Shtetet e Bashkuara mbeten të vendosura të jenë në anën tuaj në çdo hap të rrugës, në mënyrë që të ecim përpara së bashku. Gjithmonë përpara, gjithmonë bashkë.”- shprehet ndër të tjera ambasadorja Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga