LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata e tensionuar në Veri/ Borrell: BE-ja nuk do t'i tolerojë sulmet ndaj EULEX-it

11 Dhjetor 2022, 12:43, Aktualitet CNA

Situata e tensionuar në Veri/ Borrell: BE-ja nuk do t'i tolerojë

Kryediplomati europian, Josep Borrell, ka reaguaar lidhur me situatën në Veri të Kosovës.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, ai shprehet se BE nuk duhet t'i tolerojë sulmet ndaj EULEX-it apo përdorimin e dhunës. 

“BE-ja nuk do të tolerojë sulmet ndaj EULEX-it apo përdorimin e dhunës, dhe akteve kriminale në veri. Barrikadat duhet të hiqen menjëherë nga grupet e serbëve të Kosovës. Qetësia duhet të kthehet. EULEX-i do të vazhdojë të koordinojë veprimet me autoritetet e Kosovës dhe KFOR-in. Gjithë aktorët duhet të evitojnë përshkallëzimin”, ka shkruar Borrell në "Twitter"./CNA.al

Lajmet e fundit nga