LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reforma Territoriale/ PS nuk tërhiqet, Balla zbardh takimin me Alibeajn

31 Tetor 2022, 12:21, Aktualitet CNA

Reforma Territoriale/ PS nuk tërhiqet, Balla zbardh takimin me Alibeajn

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është shprehur se PS, vijon të mbajë të njëjtin qëndrim për reformën territoriale.

Më herët ai ka patur një takim kokë më kokë me Alibeajn, ku Balla shprehet se kanë biseduar parimisht për reformën.

“Ka rekomandime që nuk ka të bëjë me pjesën e numrit dhe ndarjen territoriale. Është e vërtetë ne kemi pasur diskutime me drejtuesit e grupit parlamenatr te PD, ku kemi diskutuar mbi bazën e parimeve.

Ne mendojmë që në Shqipëri duhet të ketë bashki, mund të ketë një bashki të re, nëse ka qënë bashki para vitit 2015, mund të ketë një bashki nëse ka një numër banorësh prej 5000, jo më pak. Mund të ketë një bashki nëse kjo nuk prish të ardhurat për bashkinë aktuale, nuk mund t’i heqësh bashkinë shkodër detit, e të krijosh bashkinë e velkipojës. Këto janë parime shumë të rëndësishme. Ne duam të kemi bashki të forta dhe shërbime komunitare për qytetarët. Unë sapo vi nga një takim më Veliajn, ku inaguroi një shkollë të re.

Psh. Në bashkinë Zallherr, nëse do të vijonte ndarja, ajo shkollë do të ndërtohej pas 70 vjetësh.

Ajo që bën qeveria qëndrore është që ti mbushi me transferta nga buxheti. Sot jemi duke diskutruar në Kuvend buxhetin 2023. Kur aleanca e rublave qeveriste Shqipërinë, në vitin 2013 ishte 2 herë më i vogël se sa buxheti që ne do të miratojmë ne buxhetin 2023.

Nëse do ti lexoni me vëmendje raportet, kjo është një çështje që mund të vijojë të diskutohet. Në bazën e parimeve që unë listova, do të thotë që numri i bashkive mund të zgjerohet. Ka raste që ka 2 bashki janë shumë të vogla. Në vitin 2015 numri i bashkive është parë në kontekstin e qeverisjes dhe jo në të mirë të qytetarëve. Këtë diskutim e kemi bërë, natyrshëm që zotin Alibeaj, i cili ka qënë i prerë, për atë numër që ka propizuar, dhe ka qënë shumë e vështirë të shkonim në një numër të vogël. Në këtë kontekst kërkesa ime për kryetarin Alibeaj, është që të diskutojmë në dobi të kësaj. Numri i bashkive nuk do të jetë kushti i bisedimeve, por mirëqeverisja.”- u shpreh Balla./CNA.al

Lajmet e fundit nga