LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti i Ekonomisë/ Gjobat në Shqipëri, si ligji në dorën e “Maliqit”

30 Tetor 2022, 22:01, Aktualitet CNA
Eksperti i Ekonomisë/ Gjobat në Shqipëri, si ligji në
Eksperti i ekonomisë Pano Soko

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko, i ftuar në emisionin “Review” në "Euronews Albania", është shprehur se gjobat në vendin tonë janë si ligji në dorën e ‘Maliqit’, pra kur do gjuan dhe kur nuk do hap krahun.

Soko tha se një gjobë për mosdeklarim fature në vendin tonë është bërë 15 milionë lekë të vjetër dhe sipas tij kjo ka të bëjë me fushatën elektorale të zgjedhjeve lokale të vitit 2023.

Ai tha se po i bëhet presion çdo biznesi në vend.

 “Gjobat në Shqipëri përpara se të ankimohen duhet të paguhen. U tentua një herë në 2016, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese. Bëri Këshillimin Kombëtar dhe po e mbështet edhe një herë këtë, ku e ka hallin, pse i bën gjobat 10-fish? E ka hallin te fushata elektorale, është presion që i bëhet çdo biznesi.

Gjoba është si shkop presioni në dorën e Maliqit 14 vjeç, që kur do gjuan dhe kur do hap krahun. Biznesi e di këtë gjë. Është bërë 15 milionë lekë një gjobë për mosdeklarim faturash. Gjoba përpara se të ankimohet mbyllet”- deklaroi Soko./ CNA.al

Lajmet e fundit nga