LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Korridori Blu në një fazë të re/ Rama jep detaje për punimet në 6 akse

9 Gusht 2023, 10:10, Aktualitet CNA

Korridori Blu në një fazë të re/ Rama jep detaje për

Kryeministri, Edi Rama në një postim në rrjetet sociale ka dhënë detaje lidhur me punimet që po zhvillohen në disa akse  për ta lidhur Shqipërinë Perëndimore nga veriu në jug me Korridorin Blu, një autostradë e mirëfilltë e standardeve europiane.

Rama bën me dije se tashmë projekti i Korridorit Blu ka hyrë më në fund në një fazë konkretizimesh po aq të shumëpritura sa edhe zhvillimi i mëtejshëm spektakolar i industrisë së turizmit.

Ai ka dhënë detaje se si ka vijuar puna në segmente të caktuara rrugore.

-Në segmentin Thumanë - Kashar po vijon puna me ritme të shpejta dhe është realizuar mbi 40% e volumeve

-Për segmentet Milot - Thumanë / Kashar - Lekaj / Lekaj - Fier kanë përfunduar garat dhe janë tanimë gati tre kontrata të reja, që po lidhen për të nisur menjëherë nga puna

- Për segmentin Milot - Balldren hapim garën e ndërtimit në vjeshtë

-Muriqan - Lezhë është segmenti lidhës me Malin e Zi, për të cilin aktualisht konsulentët e Fondit të Investimeve për Ballkanin Perëndimor (WBIF) po hartojnë projektin paraprak, të cilin pritet ta dorëzojnë në Dhjetor 2023”

Sipas kryeministrit Rama, Korridori Blu do të jetë kolona vertebrore e infrastrukturës turistike të Shqipërisë2030 e cila po merr formë ditë pas dite, si ylli në ngjitje i Ballkanit Perëndimor./CNA

Lajmet e fundit nga