LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rikonstruktimi i Xhamisë së Plumbit/ Rama: Jo vetëm tempull i besimtarëve, por edhe destinacion atraktiv i Shkodrës

7 Gusht 2023, 08:34, Aktualitet CNA

Rikonstruktimi i Xhamisë së Plumbit/ Rama: Jo vetëm tempull i

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me publikun disa pamje nga punimet për rikonstruktimin e Xhamisë së Plumbit.

Përmes një postimi në rrjetet sociale Rama shkruan se me rikonstruktimin e saj, Xhamia e Plumbit do të kthehet tempulli jo vetëm i besimtarëve, por edhe Shkodrës, si një tjetër destinacion atraktiv turistik.

Me vendndodhje në Shkodër, kjo xhami përfshihet mes 50 objekteve më të bukura myslimane në botë.

Ajo renditet në vendin e 37 para xhamisë Vahsiz Khan në Lahore të Pakistanit dhe pas xhamisë Jami Ul Alfar në Sri Lanka. Në vendin e 31 renditet Xhamia Blu në Stamboll të Turqisë, ndërsa dhjetë vende pas xhamisë shqiptare është Xhamia e Madhe në Paris./CNA.al

Lajmet e fundit nga